22. listopadu 2022
Kategorie: Jak vyrobit

Jak vyrobit domácí prostředky pro úklid?

Úklid domácnosti je činnost, kterou provádíme pravidelně. Potřebujeme k ní čistící prostředky. Někdo si je koupí v obchodě. Další zase nechce používat chemii, tak si je připravujeme doma, ze snadno dostupných surovin. Mezi ty nejčastější patří ocet, jedlá soda nebo citrón. Jak si tedy vyrobit čistící přípravky bez použití chemie?

Domácí čistící prostředky

V současné době se řada domácností snaží žít a fungovat s ohledem na životní prostředí a být k němu šetrnější.. Klasické chemické prostředky mohou sice příjemně vonět, ale také mohou obsahovat látky, které jsou pro naše zdraví a životní prostředí škodlivé. Proč je tedy nenahradit přípravky šetrnějšími?

Základ tvoří bílý ocet a jedlá soda. Ty se ještě dají zkombinovat s citronovou šťávou nebo hrubší solí. Získáme tak prostředky, které jsou šetrné, ale pomohou nám proti mastnotě, připáleninám a vodnímu kameni a navíc působí dezinfekčně.

Klasický bílý ocet funguje jako přírodní kyseliny a jedlá soda je zase zásaditá. Ocet pomáhá odmašťovat, má antibakteriální a dezinfekční vlastnosti. Pomáhá v boji proti vodnímu kameni a neutralizuje zápachy. Jedlá soda také odmašťuje a neutralizuje pachy a navíc odstraní různé skvrny a připáleniny. Také funguje jako bělidlo a abrazivo.

Univerzální čistič

Pro jeho přípravu potřebujeme šálek vody, půl šálku bílého octa a dvě lžíce jedlé sody. Můžeme přidat 10 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Vzniklou směs nalijeme do rozprašovače a můžeme ji používat na úklid kuchyňské linky, jídelního stolu a dokonce i podlahy.

Přírodní prostředek na nádobí

Nastrouháme 50 gramů přírodního tuhého mýdla bez parfemace a pomalu rozpustíme v půl litru horké vody. Následně vmícháme lžíci jedlé sody. Směs používáme jako klasický jar.

Jak vyčistit odpad?

Smícháme stejné množství kuchyňské soli a jedlé sody. Vzniklou směs nasypeme do odpadu, zalijeme trochou octa a necháme nějakou dobu působit. Následně spláchneme horkou (nikoli vařící) vodou.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: