10. února 2023
Kategorie: Rodina

Rodičovství pomocí RIE přináší mnoho pozitiv i výzev

Rodičovský přístup RIE (Respect fot Infants Educarers) je výchova dítěte, která je založena na autonomii a nezávislosti. Dítě je vedeno k tomu, aby projevovalo vlastní názory a rozhodovalo se na základě vlastní úvahy. Tato metoda je často kritizovaná, protože na první pohled se může zdát, že je to nevýchova a rodiče toho příliš nedělají. Pravdou je, že je RIE pro rodiče poměrně náročná a vyžaduje mnoho práce a úsilí.

Co je výchovná metoda RIE?

Tato výchovná metoda byla vyvinuta v roce 1978 pedagožkou a specialistkou na chování dětí Magdou Gerberovou. Podle jejích slov je RIE rodičovství technika, která pomáhá rodičům spojit se se svými dětmi a porozumět jejich potřebám. Zakládá se na myšlence, že každé dítě má schopnost učit se a růst. Zacházet by se s ním mělo s respektem.

Jak RIE rodičovství funguje?

Na první pohled může RIE vypadat velmi jednoduše. Ve skutečnosti ho lze zvládnout jedině správnou komunikací, modelováním, svobodou, empatií a sebeřízením. To pro většinu z nás není snadné, protože jste tak sami nebyli vychováni. Základem je hlavně komunikace. Dítěti vždy řekněte, co s ním budete dělat. To platí od novorozenecké fáze života.

Metoda RIE nevěří ve fyzické ani mentální tresty. Děti vyžadují empatii. Dítě musíte pochopit a ne ho trestat nebo zahanbit, jakmile udělá chybu. Mnoho lidí si myslí, že RIE rodiče nemají pro děti žádné hranice. Není to pravda. Každé dítě potřebuje hranice a musí vědět, co je pro něj bezpečné a co nikoli. Rodičovství RIE je ale postaveno na důvěře v autonomii a to, že dítě by mělo svět zkoumat samo.

Co byste měli dělat, jestli chcete metodu RIE následovat?

V první řadě vytvořte pro dítě bezpečný prostor. Dítě musí mít možnost volného pohybu, aniž by si ublížilo. Díky tomu mu nebudete muset něco zakazovat 20x denně. Poté začněte podporovat samostatnou hru a nezávislost. Hračky Montessori vám pomohou a nastíní, jak si s dítětem správně hrát a učit ho. Navštívit můžete také Montessori kroužky, školku nebo si přečíst knihy od Magdy Gerber nebo Janet Lansbury.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: