18. října 2016
Kategorie: Zdraví

Strach – jak se projevuje a jaké jsou jeho typy?

Strach nás provází od narození až do smrti. Bát se můžeme o sebe, své blízké, zkoušky, ale i pavouků a nejrůznějšího hmyzu. Těžko bychom hledali někoho, kdo se v životě nebál. Strach nutí lidi dělat různé věci. Někdo hystericky křičí, někomu nevyjde z hrdla ani hláska a jinému třeba ztuhnou nohy a nejsou schopni udělat jediný krok.

Strach je pro nás takovou červenou kontrolkou. Chrání nás totiž před nejrůznějšími nebezpečnými situacemi. Tuto emoci člověk může prožívat hned několika způsoby. A to v podobě stísněnosti, obavy, úzkosti, strachu nebo dokonce paniky.

Psychiatři říkají, že vystupňovanou stísněnost nebo obavu má na svědomí očekávání něčeho hodně nepříjemného. Může se jednat o nějakou situaci, osobu, činnost i předmět.

Věk, zralost centrálního nervového systému a celková zralost souvisí s určitou mírou strachu a obav u člověka. Nikdo není stejný, proto i intenzita strachu se u jedinců může lišit. Vliv na něj má výchova a prostředí, kde člověk žije. Zajímavý je fakt, že strach u menších dětí není tak znatelný, někdy to až vypadá, že se ničeho nebojí. Strach se vyvíjí postupně, jak děti nabírají zkušenosti, jak se vyvíjejí.

Jak se strach projevuje na našem těle?

Příznaků je mnoho – návaly horka nebo zimnice, točení hlavy, pocit na zvracení (nauzea), bolení břicha, průjem, bušení srdce, sucho v ústech, mdloby a mnoho dalších.

Potíže se srdcem a dýcháním, zažívací potíže, poruchy funkce štítné žlázy jsou nemocemi ze strachu. Tyto zdravotní problémy se můžou objevit po dlouhodobém strachu. Zajímavé je, že poruchy štítné žlázy můžou být zároveň spouštěčem úzkostí a depresí.

Strach se dá rozdělit do tří typů: úzkosti, fobie a paniky

  • Úzkost člověk pociťuje z nějakého nebezpečí, třeba obavy o zdraví, o budoucnost nebo ztráty zaměstnání. Tento typ strachu má za úkol zmobilizovat obranné síly našeho těla a psychicky ho připravit na tu situaci, ze které máme strach.
  • Náhlé záchvaty úzkosti spouští paniku. Jsou o to horší, že přicházejí zcela nečekaně, bez nějakého varování. Panikou nejčastěji trpí lidé závislí na alkoholu nebo s depresemi. V tomto případě je nejdůležitější léčba. Pokud se nezačne člověk léčit, může skončit na dlouhou dobu na psychiatrii.
  • Fobií nazýváme chorobný strach z něčeho, například hadů, pavouků, výtahů… Strach nemá žádný reálný základ.

Věděli jste, že odborníci znají zhruba dvě stě různých druhů fobií?

Fobie může znamenat samostatný psychiatrický problém, nebo může být součástí úzkostné poruchy nebo schizofrenie. Mezi nejznámější patří strach z otevřeného prostoru – agarofobie nebo strach z uzavřeného prostoru – klaustrofobie.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: