19. dubna 2017
Kategorie: Zdraví

Třezalka tečkovaná – bylina se zázračnými účinky

Nepřiměřená psychická zátěž spojená se stresem a úzkostí se v posledních několika desetiletích podepsala na zvýšené míře psychických onemocnění. Jako každá nemoc, i nemocná psychika by se měla léčit. Pokud se rozhodnete s pocity úzkosti a strachu bojovat, nemusíte hned začít polykat spoustu prášků.

Z počátku by vám mohla pomoci léty prověřená bylina, jejíž český název je třezalka tečkovaná. Dozvědět se o tom, že nejde o obyčejnou rostlinu, můžete prostřednictvím mýtů, které se s rostlinou pojí již po řadu staletí. Pravda, nejde o jen mýty, většina z nich je podložena osobními zkušenostmi.

Kde třezalku pořídit a jak ji poznat?

Nejjednodušší cesta k získání třezalky je cesta do lékárny či do prodejny s bylinami. Těm, co žijí poblíž přírody, bychom doporučili, aby hleděli s otevřenýma očima a třezalku se pokusili zajistit vlastními silami.

Poznat, zda se jedná o třezalku, není nijak složité. Rozdrtíte-li žlutě kvetoucí květy v prstech, vyteče z nich červená tekutina, kterou naši předci považovali za krev sv. Jana. Máte-li v rodině či příbuzenstvu nějakého Honzu, tak určitě víte, že má svátek 24. června. Právě v tento den bývá třezalka v plném květu. Ale třezalku sbíráme nejen na Jana. Sbíráme ji v době jejího květu, což je v červenci a srpnu, a to za suchého počasí a nejlépe v dopoledních hodinách. Trháme stonky přibližně 10 až 15 cm od země. Sušíme na stinných a vzdušných místech. Vhodným způsobem sušení je svázání do kytice a zavěšení do prostoru.

Jak třezalka pomáhá?

Když vás přepadne špatná nálada, vnitřní neklid, napětí, úzkost či deprese, zkuste si z třezalky uvařit čaj.

Postup je jednoduchý:

Jednu čajovou lžičku sušené kvetoucí nati zalijete 2,5 dl vroucí vody a necháte deset minut vyluhovat pod pokličkou. Pro zvýšení účinku neslaďte a pijte vždy nejdříve 20 minut po jídle, a to jednou až třikrát denně.

U lidí, kteří jsou dlouhodobě vystaveni nervovému vypětí, lze aplikovat třezalkovou tinkturu jako posilující nervové tonikum. Tinktura z třezalky se osvědčila při poruchách menstruačního cyklu, skřípnutí nervů, spáleninách, zhmožděninách, vředech, řezných, bodných a tržných ranách. Též zmírňuje bolesti svalů a nervů, proto je vhodná při poranění zakončení nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů či nespavosti.

Třezalkovou tinkturu si můžete vyrobit sami:

  1. Rozkvetlé květy nasypete do láhve a zalijete kvalitním stolním olejem.Květy musí být v oleji ponořené.
  2. Láhev uzavřete a postavíte na čtrnáct dní na sluncem ohřívané místo.
  3. Poté co se olej zbarví do červena, přefiltrujete a zbytek vylisujete.
  4. Samotný produkt uschováváte v tmavých lahvičkách. Vždy byste měli mít v paměti, že třezalka tečkovaná je rostlina s velmi silnými účinky, a proto buďte opatrní.

Pozor: Při užívání třezalky, ať už vnitřním nebo zevním, se nevystavujte přímému slunečnímu záření ani opalování v soláriu. U lidí, kteří se po dobu užívání třezalky záření vystavovali, se projevila porucha pigmentace či vznikl ekzém na kůži.

Nepoužívejte třezalku dlouhodobě. Maximálně po dobu dvou měsíců. Při delším používání je nezbytná konzultace s lékařem. Těhotné a kojící ženy by se měly třezalce v jakékoliv podobě vyhnout. Pozor u žen, které užívají hormonální antikoncepci, třezalka snižuje její účinky. Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku nebo sedativa, hypnotika a jiná antidepresiva, poraďte se vždy s lékařem, zda lze tyto léky s užíváním třezalky kombinovat.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: