26. října 2018
Kategorie: Zdraví

Úvod do vědy staré jako život sám: AJURVÉDA

Ájurvéda – je stará, jako ŽIVOT SÁM, je to nauka, věda, poznání o životě jako takovém vůbec,  nejen lidském. Ájurvéda je pojem ze sánskrtu  a ten je původem z Indie. Sanskrt to byl jazyk učenců, podobně jak mnohem pozdější latina.

Základy Ajurvédy

Základy tohoto nejucelenějšího lékařského systému se tradují od vzniku nejstarších véd/pojednání/ někdy před 5000 lety. Tyto základy byly vytvářeny na základě pozorování všeho živého, snahy života jako takového uvádět se do rovnováhy-harmonie.

Každému z nás se aspoň jedenkrát v životě stalo, (zpravidla v době dospívání, někdy i při dočasně ochromující nemoci) že se v něm probudila romantická trochu smutná (jak to v romantice chodí), touha po něčem krásném co se ale nedá definovat, uchopit, realizovat.

Proto smutek z neuchopitelnosti tohoto pocitu, smutek pramenící z neporozumění sama sebe, z neschopnosti spojit se se svým vědomím, které je součástí vesmírného vědomí. Touha, která jako krátký záblesk ukáže tu skutečnou podstatu našeho bytí, nezávislou na čase a prostoru. Touha po něčem, co zná naše duše ale my již ne, to těžko definovatelné „krásno“. A právě to je ta rovnováha, soulad mezi fyzičnem, energií a duchovnem, rovnováha, která je vlastní všemu živoucímu a kterou jsme díky vnějšímu okolí a světu začali ztrácet již hned od narození. Rovnováha, kterou zdůrazňovali již staří Řekové,  rovnováha s kterou u nás pracovali zakladatelé biotroniky v 50. létech v Čechách, rovnováha, k jejímuž poznávání nás již od dob Buddhy vedou meditace, rovnováha-harmonie, která je základem poznání života bez nemocí dle ájurvédy.

Pozorování a následující  metody léčby v ájurvédě jsou hodnoceny a řazeny dle vlastností pěti prvků, které jsou součástí rovnovážného poměru, který je v přírodě a ve všem žijícím stále dynamickým  nezastupitelným procesem. Právě porovnávání a diagnostikování dle vlastností pěti prvků a jejich třech systémů doš, je v ájurvédě unikátní a dodnes nebylo ničím dokonalejším překonáno.

O těchto 5 prvcích si povíme více v dalších článcích.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: