03. srpna 2018
Kategorie: Gastronomie, Zdraví

4 dietní záškodníci aneb jakých potravin se při zdravém stravování vyvarovat?

Základním předpokladem zdravého stravování je výběr čerstvých a zdravých potravin. Pojďte se společně s námi podívat jakým druhům potravin byste se měli vyvarovat, když se chcete zdravě stravovat.

1) Polotovary

altPolotovary jsou sice pohodlnou volbou, když přijdete unavení z práce, ale s vaší únavou si neporadí, právě naopak. Když povečeříte třeba instantní polévku, čekejte, že se budete cítit malátní, plní a trávit ji budete celou noc. Některé polotovary jsou dokonce návykové, obsahují nevhodné éčka a ve většině je obsažen i glutaman sodný (E621), ale i jiné chemické náhražky, konzervanty a barviva. Navíc v mražených polotovarech už bývá přidaný tuk, jehož kvalitu si nemůžete ověřit.

Vyhněte se: polotovarům v instantních práškových formách (omáčky, polévky, majonézy, práškové směsi na pečení apod.), mraženým, konzervovaným jídlům, sáčkové kořenicí směsi, bujonům, dresinkům.

Raději je nahraďte: čerstvými potravinami, podomácku zhotovenými jídly, čerstvými bylinkami, domácími zálivkami.

2) Jednoduché cukry

altI cukry do vyváženého jídelníčku patří, protože jsou pro nás zdrojem energie. Ale není cukr jako cukr. Ve skladbě jídelníčku bychom měli snažit nahradit tzv. jednoduché cukry těmi komplexními. Jednoduché se totiž vstřebávají velice rychle a zbytečně tím zatěžují organismus. Komplexní cukry se od krve vstřebávají postupně po dobu několika hodin a jsou tak lepším zdrojem energie.

Vyhněte se: bílému rafinovanému cukru v podobě sladkostí, slazeným přílohám (jako jsou kečup, různá ochucovadla), ale i slazeným jogurtům, pudinkům, koláčkům, pečivu, koktejlům apod.

Raději je nahraďte: ovocem, hroznovým či hnědým třtinovým cukrem, melasou, ječným, rýžovým či kukuřičným sladem a medem, komplexní sacharidy také obsahují obiloviny, luštěniny, brambory a zelenina.

3) Skryté tuky

Tuky by měly tvořit 30-35% denního příjmu, přičemž preferovat bychom měli kvalitní rostlinné tuky před tuky živočišnými. Denním příjmem tuků se samozřejmě myslí tuky kontrolované a vědomé. Jenže jednou z největších překážek při hubnutí jsou tuky skryté, tedy ty, které si neuvědomujeme, protože je na první pohled nevidíme.

Vyhněte se: tučným sýrům (niva, 45% eidam, plesnivé sýry, pomazánkové sýry), tučným mléčným výrobkům (šlehačka, máslo, smetana, plnotučné mléko), sádlu, nekvalitním uzeninám, slanině, ale i sušenkám či koláčkům, pečivu i mléčné a bílé čokoládě.

Raději je nahraďte: bílým jogurtem, margarínem, polotučným mlékem, libovým masem, celozrnnými keksy, kvalitní hořkou čokoládou.

4) Slazené nápoje

slazené nápojeAni ten nejzdravější jídelníček vám nepomůže udržet zdraví nebo zhubnout, když ho budete zapíjet slazenými nápoji a alkoholem. Energie přijatá těmito nápoji se totiž započítává do denního energetického přijmu – připsat si můžete průměrně 200kJ na 100 ml limonády. Věděli jste, že 1 litr limonády může obsahovat až 40 kostek cukru? Co se týče alkoholu, tam jsou hodnoty ještě vyšší.

Vyhněte se: Kole, nektarům, sirupům, barevným limonádám, ale i slazeným minerálním vodám.

Raději je nahraďte: čistou nebo nízko mineralizovanou vodou, bylinkovými i ovocnými čaji, ředěnými 100% džusy.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: