01. února 2019
Kategorie: Lifestyle, Rodina

Britská kočka: společník do nepohody

Chcete si pořídit pejska, protože toužíte po chlupatém mazlíčkovi, ale nechcete ihned z práce pospíchat domů, abyste jej vyvenčili a nakrmili? Pořiďte si britskou kočičku.

Trošku něco z historie…

Britská kočka je jedno z nejoblíbenějších plemen na světě, jehož kořeny sahají do 19. století, kdy Britové začali šlechtit ze svých domácích koček svou národní rasu. Zaměřovali se zejména na statné a zavalité domácí kočky s hustým plyšovým kožichem, které byly často kříženy s perskými kočkami k docílení lepší stavby těla a následně barevné rozmanitosti. Až do roku 1976 se v Británii mohla stát britskou krátkosrstou kočkou každá domácí kočka, ovšem musela splnit plemenný standard. Roku 1981 došlo k oddělení britských koček od evropských a byl vypracován samotný standard plemene.

Charakteristické rysy „Britky“

Tyto kočičky mají rády svůj klid, přesto se nechají rády pohladit a rády se mazlí. Dá se říct, že se chovají jako pravé anglické dámy, protože se lidem nevnucují.  Velmi dobře se snesou i s jinými kočkami a psy. Výborně se hodí k dětem, hlavním předpokladem je socializace kotěte již od raného věku. Jako koťata jsou velmi hravá, zhruba tak do věku 2 let, poté jsou již pasivnější. Přes den rády spí, ale pokaždé, když se vrátíte domů, určitě Vás bude s radostí vítat. Mohu potvrdit, i z vlastní zkušenosti – naše téměř tříměsíční kočičí miminko, už když odemykáme vchodové dveře, usilovně mňouká, pokaždé vyběhne na chodbu, otírá se a spokojeně přede.

Výživa britské kočky

Pokud chcete pro svou kočku to nejlepší, není na místě šetřit. Prvotřídní krmiva jsou sice dražší, ovšem má to svůj důvod.  Obsahují vše, co je potřeba pro jejich vývoj, zejména hodně masa a ryb. Jako pamlsky může dostat kočičí sušenky, drůbež, divočinu, čerstvé maso či ryby. Nedoporučuje se však mléko, zejména kravské, neboť obsahuje laktózu, která u koček vyvolává průjem. Abychom předešli problémů s chrupem, můžeme kočce dát potravu, kterou musí důkladně rozkousat, zejména kuře nebo sušenou rybu. Pokud máte kočičáka, který je vyloženě domácí typ, zajistěte mu nějakou trávu. Je potřeba k pročištění žaludku, jinak je se může stát, že vyzvrací chlupy, které se nahromadili v žaludku, díky mytí jazykem.

Jak o britské mazlíčky pečovat?

Drápky britské kočky stačí pouze občas zastřihnout, aby pak při chůzi při hladkém povrchu nevydávaly „zvonivý“ zvuk.  Je však nutné použít speciální kleštičky na kočičí drápky. K čištění oušek používejte jen prostředky k tomu určené. Není však potřeba čistit, pokud to není bezpodmínečně nutné. Používají se různé kapky či mastičky v kombinaci s papírovými kapesníky či vatovými tyčinkami. Oči britské kočky nevyžadují zvláštní péči, nejběžnějším problémem můžou být slzící oči.  V takové případě je žádoucí navštívit zvěrolékaře a nechat slzné kanálky vyčistit. Co se týká chrupu, postačí jednou měsíčně kočce chrup zkontrolovat, při očkování nebo jiném vyšetření můžete o to požádat přímo i veterináře. Srst „Britky“ nevyžaduje mnoho péče, když jí jednou týdně vykartáčujete, bude jí to bohatě stačit.

O tomto plemeni bylo napsáno spoustu knížek i článků, kde najde mnoho podrobných rad a informací. Tento článek můžete brát jako takové vodítko, když si pořád nejste jistí, jaké zvířátko si pořídit, případně jaké plemeno. Britskou kočičku Vám vřele doporučuji, s naším kočičím miminkem se opravdu nenudíme. Po celou dobu psaní mi prcek asistoval – procházel se po klávesnici, tahal kabel od myši a snažil se ukořistit mojí večeři.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: