22. května 2020
Kategorie: Jak vyrobit

Co se starým šuplíkem? Vyrobte si z něj unikátní komodu

Trendy posledních let přejí stylovému nábytku vlastní výroby. Pokud vás omrzely tuctové kousky z katalogů, které vám pravidelně přistávají ve schránce, chopte se nářadí a zahrajte si na kutila. Zhotovení originálního kousku nemusí být nad vaše síly – stačí znát správný postup a mít chuť tvořit. Přečtěte si, jak proměnit starý nepotřebný šuplík na kompaktní komodu a pusťte se do díla.

Staré věci vnáší do interiéru osobité kouzlo. Nemusí jich být přespříliš. Často stačí jeden, dva solitéry. Výsledek samozřejmě do značné míry záleží na stavu materiálu, který se chystáte použít. Dřevo prolezlé červotočem vám bude k ničemu – snažte se využívat jen zachovalé části. Zkušený truhlář by si jistě poradil i se škůdci, ale vy si domácí kutění zbytečně nekomplikujte.

Co se týče komponentů potřebných k výrobě komody ze starého šuplíku, připravte si:

  • nohy ze staré nepoužívané skříně,
  • smirkový papír,
  • dřevěné čepy,
  • dřevěné prkno,
  • spojovací materiál,
  • vosk nebo olej,
  • a samozřejmě šuplík, který poslouží jako tělo.

Postup:

1) Prvním krokem je důkladné vyčištění a zbroušení šuplíku. Jakmile z něj odstraníte nečistoty a vrstvu původního laku, aplikujte vosk nebo olej.

2) Horní část budoucí komody bude tvořit ta strana šuplíku, na které je umístěno madlo. To na ní můžete ponechat – nábytek bude díky němu zajímavější na pohled, a navíc praktičtější při přenášení.

3) Rozmyslete se, kolik chcete mít v komodě polic a podle toho navrtejte po stranách díry pro dřevěné čepy. Menší šuplík je vhodné rozdělit na polovinu, do většího lze bez problémů umístit i dvě police (tzn. rozdělit komodu na tři části).

4) A teď už jen připevnit nohy a případně nový přírůstek vyšperkovat dřevěnými či kovovými ozdobami.

Pokud vám to s nářadím nejde, ale nehodláte se svého vysněného originálního nábytku vzdát, nechte si ho zhotovit na míru. Třeba v tomto truhlářství v Praze.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: