Hlavní zásady stolování
Stolování má své základní zásady a pořádky. Že vám to nic neříká? Pak si přečtěte tento článek, ve kterém se základní pravidla stolování dozvíte.
Choďte včas! Hostitel by měl dát vědět, v kolik hodin mají hosté dorazit a první chod pak nachystat zhruba na půlhodinu poté. Hosté by měli dorazit včas. Jak se říká, pečeně nikdy nesmí čekat na hosta, ale host na pečeni.
Po příchodu si hosté nesedají rovnou ke stolu, ale mohou postávat a popíjet aperitiv, povídat si… Hostitel je vyzve, aby se přesunuli ke stolu, až nastane správný čas. Po vyzvání se host, který je nejblíže dveřím / stolu, vydá směrem ke svému místu a ostatní ho následují. Hostitel jde jako poslední. Na stole by měl být zasedací pořádek, aby každý našel své místo bez zbytečného ptaní a přesunů.
Hostitel by měl sedět uprostřed. Pokrm pak rozdává nejdříve hostu po své pravici, pak hostu po levici. Následuje další host po pravici a další po levici atd. Hostitel rozděluje všechny chody, kromě předkrmu a moučníku. U těchto dvou chodů si hosté mohou posloužit sami a mísu, tácek… pak podávají svému sousedovi.
Na stole nebo pomocných stolcích by měly být vždy lahve s tekutinami – pivem, vínem, vodou… Hosté si mohou dolévat dle libosti a bez ptaní. Pokud si naléváte cokoli, kromě vody, je slušností, nabídnout dolití i svým sousedům u stolu. Vodu dalším nenabízíme. Víno, aperitiv k moučníku nalévá hostitel, stejně tak kávu či čaj, pokud tedy nejsou připraveny formou bufetu.