24. srpna 2018
Kategorie: Bydlení

Praktické tipy, jak dokonale vyprat prádlo

Máte krásnou novou bílou halenku, která po několika vyprání ztratila svojí jasnou bílou barvu? Prádlo přitom třídíte na barevné a bílé a halenka přesto přichází o svůj původní jasný vzhled? Možná děláte chybu někde jinde. Poradíme vám efektivní tipy a triky, po kterých bude vaše prádlo vypadat delší dobu jako nové.

Jak na bílé prádlo?

I když prádlo pečlivě třídíte na barevné a bílé, tak je často to světlé i po pár vypraní zašedlé. Důvodem může být, že ho perete v přípravcích určených na barevné oblečení. Po těchto prášcích světlé prádlo rychle šedne. Bílé prádlo perte ve speciálních prostředcích, které obsahují bělidla a zjasňovače.  Zdrženlivější buďte také s aviváží. Oblečení po ní více šedne a ztrácí svojí pružnost. Aviváž není vůbec vhodná na spodní prádlo. Přípravky na bílý textil rozhodně nepoužívejte na barevné prádlo, protože zjasňovače kolorovaný oděv rychle seperou. Aviváž je naopak dobrá na svetry a vlněné prádlo, protože pomáhá odstranit nepříjemné antistatické náboje.

Tip: pokud vás svetr nepříjemně kouše, zkuste ho dát na pár hodin do mrazáku. Uvidíte, že bude mnohem příjemnější na nošení.

Moc prášku škodí

Pokud máte velmi znečištěný oděv, tak tím, že přidáte do pračky více prášku, se nevypere lépe. Naopak zůstane v textiliích a dráždí vaší pokožku. Více prášku se dává pouze v situaci, kdy máte doma příliš tvrdou vodu. Gel nebo prášek? Výhodou pracího gelu je, že se dobře rozpouští i při nižších teplotách vody a nezanechává na vypraném oblečení žádné stopy. Prací gely jsou také více koncentrovanější, takže jich při praní spotřebujete méně než klasického prášku.  Kupte si gelové polštářky, ve kterých máte přesně odměřenou ideální míru pracího prostředku.

Jak správně sušit prádlo?

Sušičky jsou v dnešní hektické době sice skvělé, protože šetří čas, ale dřív než do ní dáte své prádlo, se ujistěte, že je vhodné na sušení. Nevhodné prádlo v sušičce může změnit svoji konfekční velikost i o dvě čísla, takže pokud nehodláte drasticky zhubnout, tak si raději před každým sušením pečlivě přečtěte etiketu. „Na sušení není rozhodně vhodná vlna, viskóza nebo hedvábí. Vhodné nejsou také oděvy s nažehlovacími obrázky, které při vysokých teplotách mohou popraskat a odlepit se. Pokud nepoužíváte sušičku, tak prádlo z pračky po vyprání hned vyndejte a pověste, zabráníte tak vzniku plísní a nepříjemnému pomačkání. Vlněný oděv by se neměl věšet, aby se nevytáhl, takže ho rozložte na ručník a nechte uschnout na vodorovné ploše. Barevné prádlo raději nesušte na přímém slunci, mohlo by vyblednout.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: