Jak vyrobit batikované tričko?
Batikování je umělecká technika využívaná pro barvení (zdobení) různých předmětů denní potřeby (keramika, textilie, dřeva…). V dnešním článku si představíme, jak se dá udělat jednoduše batikované tričko a také si představíme zásady batikování.
Co budete potřebovat k výrobě batikovaného trička?
- bavlněné tričko
- barvy na textil (oblíbené Iberia, Duha)
- provázek
- starší hrnec na barvení
- starší vařečku
- sůl (do barvící lázně)
- ocet (na ustálení barvy)
Příprava před batikováním:
- Každý materiál (nový i starý) je třeba nejdříve vyprat – odstraní se tak případné nečistoty, skvrny a apretura. Vypranou látku usušíme a vyžehlíme.
- Nachystáme si rozvržení vzorů na látce. Šité vzory se dělají na suché látce, uvazované vzory na látce vlhké.
- Připravenou látku namočíme na chvíli do studené vody (barvící lázeň pak lépe chytne). Tkaninu pak lehce vyždímáme.
- V dostatečně velké smaltované nádobě připravíme barvící lázeň podle návodu výrobce. Odstín barvy si předem vyzkoušíme na odstřižku stejné látky, jakou chceme barvit. Obarvená mokrá látka je vždy tmavší než ta stejná látku suchá. Proto vzorek žehlením vysušíme.
- Připravenou vlhkou tkaninu ponoříme do barvící lázně a necháme ji tam tak dlouho, jak je doporučeno na barvě od výrobce. Obarvené díly vymácháme ve dvou a více vodách.
- Opatrně odstraníme nitě úvazů a šité linie.
- Uvolněnou látku znovu ponoříme do studené vody a vymácháme, nakonec provedeme ustálení podle návodu od výrobce barvy.
- Nevyždímanou látku necháme odkapat, můžeme ji lehce vysušit ve froté ručníku. Žehlíme ještě za vlhka po rubové straně.
Postup batikování:
- Provázkem či gumičkou zavážete určité části oděvu, čímž vytvoříte výsledný vzor – pod provázek se totiž barevný roztok nedostane
- Vyvázanou látku nejprve opatrně namočíme do studené vody, aby nasákla a pak ji opatrně vyždímáme, abychom nepohnuli s úvazy. Ponoříme ji do horké barvící lázně, ve které s ní stále pohybujeme, přičemž musí být celá ponořená.
- Nebarvíme ji zbytečně dlouho, protože barva by mohla proniknou přes nitě úvazu a barva by pak pronikla i do záhybů pod úvazy. Barvy lze i vrstvit, jako při malování vajíček. Při barvení postupujte dle pokynů výrobce barvy a od světlých k tmavším.
- Po vytažení oděvu z barvící lázně tričko vložte do vody s octem (asi 1 l vody a 5 lžic octa), nechte ležet asi 5 minut a teprve po ustálení barvy je možné začít rozmotávat úvazy a vytahovat stehy – pozor na jemné látky, které se mohou nešetrným odstraňováním poškodit.
- Pak ještě jednou vymácháme a necháme bez ždímání vykapat.
- Žehlíme ještě za vlhka – jedině tak odstraníme všechny záhyby a nařasení.
Autor foto: Mr H.., CC BY-SA 3.0 (wiki)
Poznámka k množství používané barvy: Je otázkou cviku poznat, kolik barvy použít. Z našich zkušeností doporučujeme použít raději méně barvy, a pokud během barvení zpozorujete, že oděv již vsákl všechnu barvu (barvící lázeň je téměř čirá) a přitom není dostatečně zabarven, můžete trochu barvy přidat. Pokud dáte do vody barvy příliš mnoho (to poznáte tak, že po skončení barvení je voda stále ještě značně barevná – správně by měla být téměř čirá), dá vám hodně práce vymáchat oděv tak, aby z něj už netekla barva.