Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný
Pravidelně, v době před velikonoční, ukecáváme slepice, aby plnily plán na 105 %. A což teprve letos, když ceny vajec stoupají…
Takové vajíčko, to je něco. Obsahuje nejen komplex skupiny vitamínů B, ale navíc i vitamíny A, D, E a K. Je v něm obsažen fluór, který potřebujeme pro vývoj a zdraví našich zubů. Nesmím opomenout ani lecitin, vápník, železo, hořčík a draslík. Vejce neobsahuje vitamín C a tak si chleba s máslem a kolečky vajíčka, uvařeného natvrdo, posypeme nakrájenou pažitkou. Pažitkou posypeme taky na másle umíchaná vejce. Ta budou jemnější, když je před mícháním na plotně nejprve v hrnečku rozšleháme s trochou mléka.
Vajíčka konzumujeme převážně vařená a to je dobře. Jsou stravitelnější, chutnější a to hlavní – vařením se zničí většina mikroorganismů, které jsou přítomny v syrovém bílku. Uvařená, ale prasklá vejce, nejlépe oloupeme pod tekoucí vodou.
Tip: Uvařená vejce, která mají skořápku celistvou, na chvíli ponoříme do kastrolu se studenou vodou. Pak jdou bez problémů oloupat.
Vejce uchováváme jedině špičkou dolů. Pokud jsme na pečení drobných kousků velikonočního cukroví zpracovali pouze žloutky, bílky můžeme použít (namísto celých vajec) na obalování smaženého řízku nebo sýra. Konečně, fantazii se meze nekladou. Taková bílková poleva, obarvená pár kapkami malinové šťávy, udělá na cukroví spoustu parády.
Pokud děti vykoledují o Velikonočním pondělí natvrdo uvařená vejce, můžeme rodině k večeři připravit pikantní vaječnou pomazánku. Potřebujeme na ni 100 g másla, 100 g šunkového salámu, 100 g turistického salámu, 1 polévkovou lžíci hořčice, 3 vejce natvrdo a 30 g sardelových oček. Změklé máslo vyšleháme s hořčicí do pěny. Na masovém strojku umeleme salámy, vajíčka a sardelová očka. Vše zašleháme do hořčicového másla. Mažeme na veku a protože jíme i očima, barevně ozdobíme okurkou, zelenou paprikou, červenou sterilovanou kapií. Ať jsou velikonoční pokrmy veselé!