10. listopadu 2021
Kategorie: Jak vyrobit

Vyrobte si vlastní repelentní směs do difuzéru: na léto ideální věc, jak odpudit komáry

Proč místo komerční citronellové svíčky využít jinou, navíc přírodně vyrobenou směs? Mimo jiné je to i z toho důvodu, že je na komáry, daleko účinnější.

Svíčky z citronelly jsou jednou z nejznámějších vůní léta a téměř každé grilování, letní piknik nebo táborák se bez nich neobejde. Ono se není čemu divit, když se chce každý v klidu najíst, aby ho neotravoval poletující hmyz.

Jsou ovšem citronellové svíčky tak dokonalé, jak se tváří?

Bylo prokázáno, že svíčky, které nabízejí nepřetržité odpařování oleje, snižují výskyt komárů pouze o 50%. Drtivá většina z nich obsahuje také palmový olej.

Jejich vdechování může zhoršovat dechové potíže u astmatiků nebo vyvolávat alergie. Syntetické látky jsou škodlivé a dráždivé – dávají se svíček většinou pro to, aby byla zachována větší intenzita vůně. Pojďte si raději vyrobit vlastní difuzér z těchto přírodních surovin.

Mezi nejúčinnější esenciální oleje proti komárům patří:

  • tymiánový olej, mátový olej, cedrový olej, pačuli, hřebíček, geraniol

Ingredience:

  • 4 kapky esenciálního oleje z pačuli
  • 3 kapky esenciálního oleje z citronové trávy
  • 3 kapky hřebíčkového esenciálního oleje

Postup:

Přidejte všechny éterické oleje do velkokapacitního difuzéru.

Blíže k jednotlivým surovinám

Pačuli

Koncentrované pačuli je jedním z nejúčinnějších esenciálních olejů. Podle jedné čínské studie je úplnou ochranou na dvě hodiny. Mnoho lidí bude souhlasit s tím, že má velmi silnou vůni, a proto k němu někteří lidé mají averzi. Při aplikaci na kůži neexistují žádná významná rizika. Je nejlepší jej použít jako nosný olej s jakýmkoli esenciálním olejem.

Hřebíček

Studie zjistily, že neředěný hřebíčkový olej je účinný proti komárům. Jeho prokazatelný účinek trvá až 4 hodiny. Stejně jako tymiánový olej by se však hřebíčkový olej neměl nanášet na pokožku neředěný, protože může být absorbován a mít za následek nepříznivé účinky. V našem případě je však směsí do difuzéru, takže žádné nebezpečí nehrozí.

Citronová tráva

Rostlina je prospěšná jako vynikající repelent proti komárům. Účinek éterického oleje z citronové trávy trvá přibližně dvě a půl hodiny. U některých druhů komárů je to ještě více.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: