19. dubna 2019
Kategorie: Jak vyrobit

Jak vyrobit velikonoční vajíčko zdobené artyčokovou technikou?

Jednoduché ale pracné. Přesně takhle bychom toto velikonoční vajíčko charakterizovali. Skládání trojúhelníčků a jejich špendlení na polystyrénové vajíčko zvládne i malé dítě. A připevnit ty trojúhelníčky pěkně rovně a souměrně a nepopíchat si při tom prsty, to už je jiná věc. Každopádně máte-li jeden volný večer a pár barevných stuh, určitě si artyčokovou techniku vyzkoušejte. Rozhodně stojí za to.

Co budete potřebovat:

  • polystyrenové vajíčko
  • 3 širší látkové stuhy různých barev (asi 1 metr od každé)
  • jednu tenčí stuhu v kontrastní barvě (cca 30-40 cm)
  • špendlíky s mini hlavičkou

Postup výroby:

1) Jako první krok si ze všech stuh nastříháme obdélníčky tak, aby se přeložením látky k jejich středové čáře dal vyrobit obdélníček. Zní to složitě, ale je to vlastně docela jednoduché, stačí se podívat na obrázek. Nemusíte zatím stříhat stužky celé, ale vyrobte si nějaké obdélníčky do zásoby, ať vás pak nic neruší od pečlivé práce.

2) Naměříme si nebo odhadneme střed strany vajíčka a přiložíme k němu z každé strany stužkový trojúhelník, který připevníme ve všech rozích špendlíky. Ty se dají s trochou šikovnosti pod látku úplně schovat. Nejdříve špendlíme špičku trojúhelníku, poté obě strany dobře napneme a připevníme i ty. Vznikne nám tedy jakýsi pravidelný čtverec.

3) Stejným způsobem připevňujeme i další vrstvu, jen s tím rozdílem, že trojúhelníky připevňujeme ve větší vzdálenosti od středu kříže, v mém případě to bylo asi 8 mm, ale záleží to hlavně na velikosti vajíčka. Mezi trojúhelníky doprostřed poté připevníme další trojúhelníčky. Na další vrstvu budeme tedy potřebovat celkem osm stužkových čtverečků.

4) V tomto postupu pokračujeme až do té doby, dokud nemáme vyplněnou jednu polovinu vajíčka. Poté vajíčko otočíme a pokračujeme stejně z druhé strany. Hotové vajíčko orámujeme stuhou, kterou na špičce připevníme špendlíkem. Případně ji můžeme přilepit, aby špendlík nebyl vidět.

5) A vajíčko je hotové. Uvidíte-li mezi barevnými stužkami prosvítat bílý podklad vajíčka, podložte si pro příště střed vajíčka čtverečkem z látky stejné barvy, jako má první řada stužek. Nebo můžete celé vajíčko namalovat například akrylovou barvou nebo přestříkat foukacími fixy. Pro svůj první pokus volte vždy vajíčko spíše menší a jakmile se v technice artyčoku zdokonalíte, můžete své výtvory zvětšovat 🙂

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: