22. listopadu 2019
Kategorie: Rodina

Jak citlivě říci dětem o rozvodu?

V Česku se každoročně rozpadnou tisíce manželství nebo vztahů, jejichž součástí jsou také děti. Ideální návod, jak říci dětem o rozpadu rodiny, neexistuje. Navzdory tomu existují způsoby, jak tento smutný fakt sdělit dítěti, aby to v něm zanechalo, co nejmenší následky. Hodně záleží na povaze, věku a vnímavosti dítěte.

Děti si mnohé domyslí

Ačkoliv si myslíte, že se vám prozatím daří před dítětem vše tajit, věřte, že vaše dítě tuší, že se doma něco děje. Dítě trpí mnohem více nejistotou, že neví, co se děje, někdy si dokonce atmosféru doma kladou za vinu, proto raději s nimi mluvte na rovinu a informaci o rozvodu neoddalujte.

Správná formule, jak to říct, není a ať řeknete cokoliv, bude to špatně. Možná z toho důvodu se mnoho rodičů začne dohadovat, kdo o rozvodu dítěti řekne. Nikdo nechce být ten špatný a většina, zejména těch zhrzených, rodičů má tendence děti zatahovat do svých manipulativních her. Řekněte dítěti na rovinu pravdu, i když máte každý „svou“ pravdu.

Dohodněte se, kdo dítěti špatnou zprávu sdělí

Možná se zdá ideální, když dítěti řeknete o rozvodu spolu. Odborníci se v tomto ohledu příliš neshodují. Pokud však je rozvod divoký a nejste schopni se na ničem v klidu domluvit, raději se rozhodněte, kdo to dítěti sdělí. Vyhněte se poznámkám typu: „Tatínek už nás nemá rád, našel si jinou paní. Zeptej se maminky, proč už s námi nechce být.“

Ať už je důvodem rozvodu cokoliv a je lhostejné čí vina to je, nic z toho by dítě nemělo slyšet. V klidu mu sdělte, že už se nemají rádi a než by se doma hádali, raději se jeden odstěhuje. Ujistěte ho, že ho máte i nadále oba rádi a zejména, že nic z toho není jeho vina. Pokud se dítě zeptá na podrobnosti, což pravděpodobně u starších dětí bude následovat, nelžete. Kolem osmého roku děti již znají plně význam slova rozchod nebo rozvod, proto je na rovinu použijte.

Řekněte dítěti o rozvodu doma

Na oznámení o rozvodu neplánujte žádný výlet, cukrárnu a už vůbec ne dovolenou. Dítě potřebuje mít pocit jistoty a ten má pouze v místech, kde to důvěrně zná. Ideálním místem k oznámení je jeho vlastní domov, ideálně jeho dětský pokoj.

Snažte se před dětmi neplakat, ale ani mu nedávejte marné naděje, že bude vše jako dříve. Mějte na paměti, že vše chce svůj čas.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: