22. prosince 2017
Kategorie: Bydlení

Jak na moli, mravence, komáry a mouchy v domácnosti?

Moli, mravenci, mouchy a komáři jsou pro většinu lidí nevítaní domácí společníci, kterých se snaží lidé zbavit všemi možnými způsoby. Pokud chcete zkusit šetrnější prostředky než chemii v rozprašovačích s organofosfáty, zkuste prostudovat následující rady našich babiček.

Mouchy

Mouchy nemají rády průvan, zkuste tedy zajistit okna a dveře a udělejte v místnosti intenzivní průvan. Pokud máte rolety nebo žaluzie, zkuste osvědčený trik: na 10 minut místnost zatměte a pak udělejte světlo a otevřete rychle okna dokořán, mouchy zamíří instinktivně za světlem. Do vody na mytí oken můžete přidat trošku modré skalice. Odpadky a zbytky jídla, které mouchám voní, ukládejte neprodyšně tak, aby k nim mouchy neměly přístup a jejich vůně je nelákala. Na okno postavte truhlík s muškáty, jejich vůně je pronikavá a mouchy ji nemají rády.

Komáři

Pokud vás sužují komáři, zkuste si připravit domácí repelent: do dvou decilitrů vody přidejte asi 10 ks koření hřebíčku a vařte 15 minut. Několik kapek tohoto odvaru kápněte do kolínské vody. Tento prostředek je pro člověka absolutně neškodný, ale komáry odpuzuje.

Mravenci

Mravence v kredenci živí a vítá asi jedině Ivan Mládek. Pro ostatní, kteří se jich chtějí zbavit, máme osvědčený lidový recept: pastu z droždí. Z droždí vyrobte hustou pastu, tu doplňte sladkým lákadlem – trochou medu nebo půl lžičkou marmelády. Dejte do mělké nádoby nebo na víčko od sklenice a postavte na místo, kde se vyskytují mravenci. Po jejím pozření mravenci hynou.

Pokud chcete silnější prostředek, zkuste borax. Do padesáti gramů vody přidejte pět gramů boraxu a padesát gramů cukru. Můžete přidat i půl lžičky medu nebo zavařeniny. Směs promíchejte a rozetřete ji do mělké nádoby, kterou postavte tam, kde máte mravence. Chraňte před dětmi a domácími zvířaty.

Mravence rovněž odpuzuje slunečnicový olej. Chcete-li uchránit před nimi potraviny, stačí okraje nádob nebo balíčků s potravinami potřít tímto olejem.

Moli

Moly odpuzuje pomerančová kůra, levandule, muškát (pelargónie) a tiskařská čerň. Do kapes oděvů vložte sušenou pomerančovou kůru, sušenou levanduli a lístky pelargónie. Čepice z kožešin zabalte do novin a dejte zmačkané noviny také do rukávů. Při větrání a prohlížení oděvů vyměňte staré noviny za nové.

Rozšíření molů zabráníte, když budete koberce a čalouněný nábytek pravidelně luxovat a byt každý den větrat. Oděvy nikdy neukládejte do skříně propocené nebo se skvrnami od jídla. Ukládáte-li přes léto do skříní vlněné věci, nejprve je dejte vyčistit, vykartáčujte je, vyspravte nebo je vyžehlete. Žehlením se zárodky molů i jiného hmyzu ničí. Oděvy dávejte na několik hodin také na sluníčko – i slunce ničí vajíčka molů. Kožešiny musíte před uložením vykartáčovat a vyklepat. Zvláštní pozornost věnujte jejich kapsám, aby v nich nezůstávaly drobečky, prachové žmolky a zbytky nečistot. Nejlépe je kapsy vyluxovat. Do kapes můžete dát mýdlo, jeho vůni moli taktéž nesnášejí. Uložené zimní oděvy musíte pravidelně větrat, zvláště v červnu a v červenci, kdy se líhnou velmi žravé a hbité molí larvy.

Vlněné věci a kožichy můžete uložit také do vlastnoručně ušitých a speciálně upravených plátěných pytlů. V horké vodě rozpustíte mýdlově vločky, do nich pytle namočíte a bez ždímání necháte uschnout. Do těchto pytlů pak suché a vyprášené oděvy zabalte.

Tip: Pokud se hmyzu nebo také hlodavců a holubů nemůžete zbavit, vyplatí se obrátit na odborníky, kteří mají s desinsekcí, deratizací či ochranou proti holubům bohaté zkušenosti a nechybí jim to správné vybavení. V Praze a okolí se můžete obrátit na společnost ASD SERVIS s.r.o.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: