22. srpna 2022
Kategorie: Bydlení

Jak se zbavit vlaštovek a zabránit jim ve stavění hnízd?

Vlaštovky nejsou ptáci, které bychom na první dobrou označili za škůdce. Dokonce někteří z nás jejich přítomnost vyhledávají a úmyslně nechávají vlaštovky stavět hnízda na jejich baráku, domě či zahradě.

Vlaštovky ve své podstatě škůdci nejsou, na rozdíl od špačků nebo holubů, ale i tak je na svém domě mít většinou nechceme. Vlaštovky jsou pořád jenom ptáci, kteří mají základní pudy. Jejich hnízdo na domě tedy znamená nepořádek v podobě trusu. A to jak na zemi, na okně, tak i na fasádě. Zároveň jejich trus může být přenašečem zárodků různých nemocí, takže i při jeho uklízení musíme být opatrní.

Pořiďte si mechanickou zábranu

Stejně jako u jiných ptáků či dokonce jiných zvířat, jako první možnost se nabízí mechanická zábrana, když se chceme nějakého zvířete zbavit, nebo před ním ochránit dům. Vlaštovky velmi často staví hnízda do horních rohů oken nebo fasád. Na tyto místa je pak vhodné pořídit železné hroty, které vlaštovce nedovolí hnízdo postavit. U oken je ještě možnost pořízení železné mříže přes celé okno. Toto je vysoce efektivní řešení, ale esteticky poněkud nešťastné.

Odpuzovače a plašiče

Vhodnější variantou v boji proti vlaštovkám je zakoupení odpuzovače. Těch je mnoho druhů. Na ptactvo existují i pachové a gelové odpuzovače. Tyto odpuzovače se přímo aplikují na místa, kam vlaštovka dosedává a hnízdo staví. Bohužel tím, že vlaštovka staví hnízda velmi vysoko, může být tento druh odpuzovačů poněkud složitý na aplikaci. Také se nesmí zapomínat na to, že tyto odpuzovače nevydrží déšť a silný vítr, proto po každém dešti či bouři se musí aplikace opakovat.

Mnohem méně náročnou variantou jsou ultrazvukové plašiče ptáků. U těchto odpuzovačů nemusíte lézt do žádných rohů. Ultrazvukové plašiče fungují na principu vysílání vysokých tónů, které ptáky odpuzují. V průběhu času se výška tónu mění, aby se předešlo tomu, že si pták na zvuk zvykne. Ale nebojte se, vy tento zvuk neuslyšíte, u lidí je již za hranicí slyšitelnosti. Plašič stačí nainstalovat tak, aby zvuk směřoval na místo, kam vlaštovky sedají. Pak už stačí jen vložit baterie nebo připojit do sítě a plašíte. Tak jednoduché to je. Zároveň je to skvělá prevence proti všem druhům ptáků, kteří by vám na domu a fasádě mohli škodit.

I když není vlaštovka považovaná za typického škůdce, může nám také způsobit nepříjemnosti, hlavně když se uhnízdí u nás na domě či přímo na okně. Pokud nepatříte k milovníkům vlaštovek a raději jejich společnost nevyhledáváte, odpuďte je dříve, než si hnízdo stihne postavit.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: