08. června 2022
Kategorie: Rodina

Třídíte v domácnosti odpad? A co způsob Zero Waste?

Jestliže patříte mezi ty, kdo třídí odpad a stará se o své životní prostředí, pak je pro vás tento způsob života velmi snadný. Jedná se o život s nulovým odpadem. V současné době existují bezobalové obchody, které podporují nakupování bez vzniku zbytečného odpadu. Třídění odpadu je sice chvályhodné, ale recyklační procesy bývají někdy nákladné. Proč tedy nevyzkoušet odpadu předcházet nebo jej alespoň eliminovat na minimum.

Jak funguje Zero Waste?

Jedná se o způsob života, který klade důraz na eliminaci vzniku odpadu. Není potřeba jej třídit, protože vlastně žádný nevzniká. Možná si nyní říkáte, jak zabránit vzniku odpadu, že to úplně nejde. Můžete se o to však pokusit a snížit tak, alespoň částečně, odpad, který v současné době produkujete a třídíte.

Tipy, jak na Zero Waste

Zamyslíte-li se, třeba vás něco napadne. Také se můžete nechat inspirovat těmito tipy.

  • Pozor na plasty

Ty patří mezi velké znečistitele životního prostředí, neboť příroda si s nimi sama neporadí. Vznik plastového odpadu eliminujete třeba tím, že při nakupování nebudete používat plastové sáčky. Proč si nepořídit sáčky textilní a to jak na ovoce a zeleninu, tak i na pečivo. Některé obchody sice již používají pouze sáčky nebo tašky z recyklovaného papíru, ale jejich využíváním opět vzniká odpad. Ve velkých městech si svoje místo nacházejí i bezobalové prodejny. Že jste se s nimi ještě nesetkali a zajímalo by vás, jak si v takové prodejně koupíte třeba mouku? Jednoduše, přinesete si vlastní nádobu. Pokud nakupujete potraviny přes internet, některé e-shopy již nabízejí i možnost výběru ekologického obalu. Chodíte si během oběda pravidelně do kavárny pro svoji oblíbenou kávu s sebou do kelímku? A co si takhle pořídit kelímek vlastní, třeba vyrobený z bambusu? Také se vám občas stane, že si dojde do restaurace pro jídlo s sebou? Pak si nezapomeňte vzít z domova vlastní krabičku.

To je pouze malý zlomek. Jestliže se zamyslíte a zapojíte celou svoji rodinu, určitě přijdete i na další jednoduché a efektivní možnosti.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: