30. srpna 2022
Kategorie: Gastronomie

Domácí smoothie jako zdravá a lehká snídaně nebo svačina

Pokud hledáte výživnou a zdravou snídani či především svačinu, pak se jí může stát doma připravené smoothie. Především zeleninové nápoje, které jsou dochucené kořením a bylinkami, představují originální alternativu pro ty, kdo příliš neholdují různým druhům zeleniny čerstvé zeleniny. Kromě toho nabízí smoothie celou řadu výhod.

Méně tradiční výhody smoothie

Ovocné, zeleninové nebo míchané smoothie představuje rychlou snídani či svačinu, která tělu dodá potřebné vitamíny, minerály, vlákninu a také tekutiny. Namixujete si jej za malou chvíli a nabízí se nepřeberné množství různých variant. Volit můžete smoothie čistě z ovoce, zeleniny nebo jejich kombinací, ale ničím výjimečným není ani smoothie, jehož součástí jsou mléčné produkty nebo jejich rostlinné alternativy.

Díky tomu, že smoothie připravujete za studena, zachováte v ovoci a zelenině všechny tělu prospěšné látky. Je to ideální varianta určená pro doplnění energie po náročném tréninku nebo v době, kdy nemáte chuť na těžká jídla.

Základní druhy

Připravit si můžete různé varianty:

  • ovoce nebo zelenina bez dalších přidaných tekutin
  • ovoce, zelenina či směs s trochou vody nebo ledu
  • ovoce, zelenina či směs s živočišným mlékem a jeho produkty
  • ovoce , zelenina či směs s rostlinným náhražkami mléka a mléčných produktů

Tipy pro vás:

Do jakéhokoli druhu smoothie můžete přidat semínka nebo ořechy. Zeleninová a některá ovocná smoothie skvěle dochutíte čerstvými bylinkami.

Jak velkou porci zvolit?

Smoothie má nižší schopnost zasytit. Ideální porce je 200 – 300 ml.

Tipy na závěr

Kromě správného množství je dobré také myslet na to, že není dobré kombinovat příliš mnoho ingrediencí. Pozor si dejte na sladidla (cukr, med nebo jiné druhy – musíte s nimi počítat) a tučné mléčné produkty. Pouze ovocné nebo zeleninové smoothie vás tolik nezasytí. Přidat můžete oříšky, avokádo nebo mléčné produkty.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: