19. ledna 2018
Kategorie: Rodina

Jak zvolit správnou velikost bot pro batolata?

Nakupování botiček pro malé děti není zrovna procházka růžovou zahradou – ani pro děti, ani pro rodiče. Je však potřeba to jednou za čas (cca za 2-3 měsíce) skousnout, aby boty netlačily a malé nožky se nedeformovaly.

Myslete na „nadměrek“

Než se pustíte do zjišťování velikosti, je důležité připomenout, že dětská noha poměrně rychle roste a také je méně citlivá na bolest (ale naopak náchylnější na vady a deformace způsobené nesprávnou velikostí boty). Proto by v nové botě měl být vždy nadměrek – uvádí se 12 mm (cca polovina je určena pro růst a polovina pro pohyb nohy při chůzi).

Ideální je kamenná prodejna

Nejjednodušší je zajít s dítětem do kamenné prodejny, která se na dětskou obuv přímo specializuje. Ve správné prodejně se vás nebudou ptát, jakou velikost sháníte, ale dítěti nožičku automaticky přeměří a také přeměří vnitřní délku boty, protože číslování se u jednotlivých výrobců někdy dost liší. Koupi bot v takovém obchodě zvládnete s dítětem i bez doprovodu další dospělé osoby – všechny „technické“ věci kolem nadměrku, velikostí a modelů za vás vyřeší obsluha obchodu a vy jen odchytíte dítě, boty vyzkoušíte a zaplatíte.

Pokud takovou prodejnu v dosahu nemáte a musíte si s výběrem poradit sami, rozhodně si pořiďte speciální měřidlo – jmenuje se Plus12, umožňuje měření nohy i vnitřku obuvi a automaticky připočítává těch již zmiňovaných 12 mm. Před výletem do obchodu ještě v klidu domova změříte dítěti nohu a v obchodě pak pomocí měřidla jen zkontrolujete velikost zvolených bot. V takovém případě už ale zpravidla potřebujete asistenta, který vám bude hlídat (a případně i obouvat) malého zákazníka, zatímco vy budete hledat velikosti.

Proč nenakupovat boty pro batolata na internetu?

I když se zboží zakoupené přes internet dá bez udání důvodu do 14 dnů vrátit, budete v případě špatné volby muset zaplatit poštovné (tam i zpět). Málokterý e-shop navíc uvádí i rozměry stélky v milimetrech. A v neposlední řadě je určitě dobré obuv zkusit na dítě dostat – z našich zkušeností můžeme říct, že některé boty, ač hezké a velikostně správné, se prostě nedají na nožičku natáhnout.

Tak ať boty netlačí!

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: