09. listopadu 2018
Kategorie: Zdraví

5 základních pilířů zdraví dle AJURVÉDY

Posláním  ájurvédy je prevence  lidského zdraví, stanovením takových doporučení a podmínek, aby se organismus uvedl do harmonie, rovnováhy, s komplexním pohledem na člověka jako takového, s řešením příčin nemoci a ne následků, nezkoumáním nemocí ale lidského života, neboť nemoc-nerovnováha není přirozená pro lidský život.

1. Dodržování životosprávy

Není-li životospráva, která udržuje lidský organismus v rovnováze, přicházejí nemoce.

Životospráva dle ájurvédy v sobě zahrnuje:

  • správný dech (jak dýcháme, tak žijeme, krátký rychlý dech, krátký život) – též je zvláště v dnešní době důležité , co kde dýcháme.
  • správná výživa – kvalitní a vždy čerstvé jídlo (např. tukové tkáně se vyživují zase tukem ale ten musí být čistý, lehce stravitelný) a pitný režim ve správném čase.

S vychutnáním každého sousta, v klidu všemi smysly. Není-li klid, i sebe kvalitnější jídlo se ze zásadotvorného stane kyselinotvorným. Jídlo má mít tolik barev a chutí, kolik máme smyslů. Skladba jídla se má řídit dle času,  geografického místa, ročního období a měla by respektovat zdravotní konstituci jednotlivce. Být opatrný při změnách ročních období kdy jdou toxiny do těla a  z tohoto důvodu je třeba v této době zvýšená očista organismu.

Výsledkem dobrého stravování je dobrý metabolismus, nekolísá hladina cukru v krvi, dobré trávení a vyměšování, dobrý přísun energie a její využitelnost pro každou buňku ve všech tkáních organismu.

2. Důležitost prostředí

… v kterém žijeme a pracujeme. A lidé kterými se obklopujeme.

3. Klidná mysl

Nedopřávat mysli prostoru pro negativní myšlenky a emoce, včetně chtění. Vyhýbat se vnějším i vnitřním konfliktům. Ráno začít modlitbou, meditací nebo něčím jinak pozitivním.

4. Přirozené pohybové aktivity

5. Rozdělení a pravidelnost

  • času na spánek
  • času na jídlo
  • času na tělesné potřeby (včetně sexu)
  • času na práci a odpočinek

A TOTO VŠE, DLE ÁJURVÉDY DEFINUJE ZDRAVÍ.  NENÍ-LI ZDRAVÍ NENÍ ROVNOVÁHA A PAK ZAČÍNAJÍ NEMOCE.

A pak nastupuje léčba, která v první řadě upravuje výše uvedenou životosprávu, aplikuje očistné procedury jejichž součástí jsou masáže a bylinná léčba

Jemné Ajurvédské masáže za použití olejů, které mají léčebné účinky se nazývají Shénan masáže. Dáta Shénan masáže znamenají že se provádějí s darem lásky. Čím je láska pro duši, tím je olej pro tělo.

O Ajurvédských masážích si povíme zase v některém z dalších článků…

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: