01. března 2019
Kategorie: Zdraví

4 tipy pro překonání jarní únavy

I když letošní zima nepatřila k těm opravdu krutým, jaro už netrpělivé očekává snad každý z nás. A jeho první známky už můžete pozorovat všude kolem sebe: ptáci se vracejí a začínají své ranní koncerty, objevují se sněženky a další jarní rostliny, dny se prodlužují a celá příroda dýchá kypícím novým životem. Bohužel lidem často komplikuje toto báječné období nepříjemný společník jménem jarní únava.

Co je příčinou jarní únavy?

Vědci se vlastně nedokážou shodnout, co je příčinou jarní únavy. Jedna z teorií tvrdí, že v zimě naše tělesná teplota mírně klesá, což ovlivňuje mimo jiné hladinu hormonů, která se na jaře zase pomalu vrací k normálu. Jarní únavě se sice nedá úplně předejít, ale můžete ji významně omezit.

Jak na jarní únavu?

1) Začněte s dostatkem spánku

Nic naplat, tenhle požadavek se vás bude držet možná až do května. Můžete-li, seřiďte svůj spánkový režim podle slunce. Postupně posunujte čas vstávání i usínání v souladu s délkou slunečního svitu. Doporučuje se také půlhodinka spánku po obědě. Ne více, jinak budete naopak unavení více.

2) Květiny

Skvělou terapií pro relaxaci těla i duše jsou květiny. Pěstujete-li nějaké ty zelenáčky za oknem, věnujte jim po zimě více pozornosti. Pučení nových lístků či poupat vám vlije novou energii do žil. Zastavte se v květinářství a kupte si květinu, která se vám už dlouho líbí. Právě na jaře se u vás nejrychleji uchytí. Pro zlepšení nálady a energie prostoru vybírejte květiny s velkými oválnými listy: například banánovník nebo africkou fialku.

Troufnete-li si, vetkněte si živou květinu i do vlasů. Zaručeně vám zlepší náladu. Zbavte se naopak všech dekorací ze sušených květin. Podle učení feng-shui uvolňují do prostoru negativní energii.

3) Barvy

S květinami souvisí i barvy. Barvou jara a nového života je svěží zelená, ale báječná je i žlutá nebo červená. Obklopte se barvami. Nevybírejte drobné roztříštěné vzory, dávejte přednost větším stejnobarevným plochám. Nehodí se zvířecí či etno vzory, ty ponechte na léto.

4) Sluneční světlo

Blahodárný vliv na vaši pohodu má i sluneční světlo. Vyjdete-li ven na procházku a zadíváte se přímo k nebi, pronikají sluneční paprsky skrz oči přímo do mozku, kde otevírají kohoutek hormonu štěstí. Bohužel slunce pozorované přes okno už ten samý efekt nemá. Využijte proto příjemných venkovních teplot k dlouhým pomalým procházkám probouzející se přírodou. I to je báječná forma relaxace.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: