20. září 2019
Kategorie: Rodina

Jak efektivně „potrestat“ dítě?

Máte někdy problém při zlobení vašich se udržet a jednu jim prostě „nevrazit“? Máte pocit, že na své děti neustále křičíte? Dohání vás k šílenství a později si své reakce vyčítáte? Nebojte, takové pocity zažívá většina rodičů, ačkoliv o tom příliš často nemluví. Jak ale své díte potrestat, aby vědělo za co je trestáno a nebylo to jen o vaší úlevě, což přesně fyzické tresty jsou.

Buďte důslední

Mnoho rodičů dělá zásadní chybu v nedodržení trestů. Pokud dítěti zakážete tablet na týden a již o hodinu později se necháte obměkčit jeho nevinnýma očima a tablet m dovolíte, je to špatně. Dítě si na takové chování zvykne a nebude trvat dlouho a hlavou mu proběhne: „Ono je to za chvíli přejde.“

Určete pravidla

Další častou chybou rodičů je, že zakázané věci jsou někdy povolené. Včera jste se smáli, když skákali po posteli a druhý den jim za to vynadáte? Zejména u malých dětí vytváříte zbytečný zmatek a ztrácí důvěru k vám. Dítě musí vědět, proč je trestáno.

Tresty nesmí ponižovat

Když už se rozhodnete dítě potrestat, volte trest, který nějakým způsobem souvisí s jeho činem. Určitě se neuchylujte k fyzickým trestům či nadávkám. Rozsypalo vaše dítě cukr při slazení čaje? Nechte ho, ať cukr uklidí nebo ho okamžitě pošlete do obchodu pro nový. Počmáralo zdi v pokoji? Při odstraňování ho zapojte. U starších dětí je nechte podílet se na nápravě i z finanční stránky a částku jim strhněte z kapesného.

Dejte najevo, že se zlobíte

Zejména u mladších dětí, které ještě nechápou souvislost mezi svým chováním a následky, by měl trest přijít okamžitě. U takto malých dětí stačí udělat „ ty ty ty“ a chvíli s nimi nemluvit. Délku nemluvení nepřežeňte. I ve chvílích, kdy s dítětem nemluvíte, nesmí ztratit jistotu, že ho milujete.

Pochvala jako prevence

Chvalte své dítě v každém věku. Za udělání „bobku“ do nočníku, za každou jedničku, za uklizení pokoje, za hezký obrázek pro vás (i když už jich máte celou hromadu). Pochvaly jsou pro dítě impulsem k dalšímu takovému chování a než se nadějete, budete mít doma andílka, se kterým se nebudete chodit bát na návštěvy, že tam něco provede.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: