14. května 2024
Kategorie: Rodina

Sladké sny v náručí maminky: Proč miminka spí vedle svých matek lépe?

Malé děti tráví většinu času spánkem. Ať už se jedná o novorozence, kteří prospí až 18 hodin denně, nebo batolata, která si dopřejí 10-12 hodin spánku, kvalitní spánek je pro jejich zdravý vývoj klíčový. Mnoho rodičů ale bojuje s usínáním svých ratolestí a neklidným nočním spánkem. Existuje však jedno osvědčené řešení, které praktikovaly generace matek po celém světě: společné spaní s miminkem. Proč se zdá, že miminka spí vedle maminky lépe?

Pocit bezpečí a blízkosti

Představte si, že jste se právě narodili do neznámého světa plného hluků a světel. Najednou se ocitnete v chladné postýlce daleko od teplého a útulného lůna, na které jste byli zvyklí. Není divu, že se mnoho miminek v této situaci cítí ztracené a vyděšené. Spaní vedle maminky jim naproti tomu dává pocit bezpečí a ochrany.

Maminčin teplý dech, rytmus srdce a známá vůně jim připomínají klidné prostředí dělohy, ve které se cítily v naprostém bezpečí. Díky tomuto pocitu klidného ukotvení se miminka dokážou lépe uvolnit a usnout.

Termoregulace

Miminka se po narození teprve učí regulovat vlastní tělesnou teplotu. V náručí maminky se jim ale daří udržovat optimální tepelnou pohodu. Maminčino tělo slouží jako přirozený termostat a miminko tak nemusí vynakládat energii na boj s chladem nebo přehřátím. To jim umožňuje uvolnit se a soustředit se na spánek.

Snížení stresu a úzkosti

Hormonální koktejl, který se uvolňuje během kojení, má uklidňující účinek jak na matku, tak na dítě. Oxytocin, prolaktin a endorfiny snižují hladinu stresových hormonů kortizolu a napomáhají miminku uvolnit se a klidně usnout.

Navíc blízký fyzický kontakt s maminkou snižuje u miminka hladinu stresového hormonu kortizolu a naopak zvyšuje hladinu uklidňujícího hormonu oxytocinu. To napomáhá k celkové pohodě a klidnému spánku.

Snadnější kojení

Společné spaní usnadňuje kojení v noci, čímž se snižuje stres a únava jak pro maminku, tak pro miminko. Miminko se může snadno přisát k prsu, kdykoli má hlad, a nemusí se budit pláčem a rušit tak spánek všech v okolí.

To je obzvlášť důležité v prvních měsících života, kdy se miminka kojí častěji a jejich trávicí systém se teprve vyvíjí.

Posílení imunitního systému

Studie prokázaly, že společné spaní s miminkem může posílit jeho imunitní systém. Kontakt s mateřskými bakteriemi pomáhá miminku budovat vlastní imunitní systém a chránit ho před infekcemi.

Navíc klidný a nerušený spánek je pro celkové zdraví a odolnost miminka nezbytný.

Prohloubení pouta mezi matkou a dítětem

Společné spaní s miminkem je krásný a jedinečný způsob, jak prohloubit pouto mezi matkou a dítětem. Blízký fyzický kontakt a sdílený spánek podporují vzájemnou důvěru a lásku a vytváří silné emoční spojení, které bude trvat po celý život.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: