25. května 2023
Kategorie: Jak vyrobit

Jak si připravit domácí a ekologické hnojivo?

Máte velkou zahradu nebo třeba truhlíky za okny, potřebujete hnojivo, ale nechce se vám používat chemické přípravky? Ale to vůbec nemusíte. Můžete si připravit domácí a ekologické hnojivo z různých přísad, které vám navíc ušetří finance.

Posekaná tráva

Patříte-li mezi majitele trávníku, tak posekané trávy budete mít vždy dostatek. Můžete ji přidat do kompostu. Pokud kompost nemáte, lze ji využít i na záhony. Posypte je v tenké vrstvě. Tráva se zde rozloží a dodá půdě potřebné živiny. Kromě toho tráva udržuje v záhonu vláhu a brání vysychání vody.

Kávový logr

Vsypete-li k rostlinám občas trochu kávové sedliny, dodáte jim potřebný draslík, fosfor a dusík. Je však potřeba používat usušený logr. Můžete jej vsypat do květináče nebo použít při vysazování rostlin do květináčů a truhlíků a zamíchat jej do substrátu. Kávový logr můžete používat jako hnojivo ke všem rostlinám. K těm, které pěstujete v bytě, jej přidejte 1x za půl roku, k těm venkovním ho můžete přisypat jednou za čtvrt roku.

Droždí

Tato kuchyňská přísada je vhodnou volbou pro muškáty. Postačí rozdrobit kostku droždí do litru vody, nechat dva týdny kvasit. Následně nařeďte vodou v poměru 1:3 a jednou za měsíc směsí květiny zalijte.

Voda z vařených brambor

Brambory občas doma vaří každý z nás. Voda, která nám po jejich uvaření zbude, je ideální na zalévání rostlin. Jen ji postačí nechat vychladnout. Dodá rostlinám vitamíny a minerály, které se do ní uvolnily během vaření. Takovouto zálivkou můžete zalévat pravidelně každý týden.

Výluh z kopřiv

Ten je dobrý nejen pro naše vlasy, ale také pro rostliny. Obsahuje dusík a další rostlinám prospěšné látky. Postačí natrhat kopřivy, zalít je vodou a nechat louhovat po dobu dvou týdnů. Hnojivo bude připravené, až bude voda tmavá a na jejím povrchu se přestane objevovat pěna. Pak postačí vzít půl litru výluhu a nalít jej do 10 litrů vody. Rostliny touto směsí zalévejte 1-2x za týden. Bojujete-li se mšice, použijte jej v rozprašovači přímo na rostliny.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: