11. září 2020
Kategorie: Bydlení

Zbavte se nepotřebných věcí, minimalismus je v kurzu

Hromadit nábytek či jiné vybavení bytu už dávno není trendy. Je to totiž tak snadné, že prakticky každý může mít byt či dům vyzdobený přesně tak, jak si usmyslí. Včetně sezónních dekorací na Vánoce, Velikonoce nebo třeba svatého Valentýna a Halloween. A tak se stále více lidí stává minimalisty, kteří se naopak snaží, aby jejich domácnosti byly pokud možno co nejskromnější. Tedy pokud jde o počet předmětů, kvalita je naopak v minimalismu zásadní.

Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci

Minimalismus čerpá inspiraci z askeze, která je typická například pro mnichy a další spirituálně založené osoby, ať už v západní či východní tradici. Ale asketici byli většinou v prvé řadě skromní a vyhýbali se především luxusu. Minimalisté se naopak drahým a luxusním věcem nebrání, pokud jsou funkční a užitečné. A raději investují více peněz do kvalitního zboží, které vydrží dlouhá léta, než aby koupili levnou alternativu s rizikem, že bude brzy třeba koupit novou.

Zbavujte se lapačů prachu

Chcete-li svůj domov přizpůsobit tomuto trendu, není třeba začínat nijak razantně. Stačí se každý den či každý týden zbavit nějaké věci, pro kterou ve skutečnosti nemáte využití. Ať už jde o knihy, které dvacet let nikdo nečetl, kuchyňské spotřebiče, na něž nikdo nesáhl, jak je rok dlouhý, nebo cokoli dalšího. Minimalismus rozhodně není trendem revoluce, ale postupné evoluce. Svůj byt byste proto měli zbavovat nepotřebností a ladit k dokonalosti, což může být klidně otázkou několikaletého úsilí.

Minimalismus a celebrity

Minimalismus je doménou i bohatých podnikatelů a celebrit, nedal na něj dopustit třeba ikonický vizionář Steve Jobs. Mezi další známé vyznavače tohoto životního stylu, respektive mezi celebrity vlastnící minimalisticky vybavené nemovitosti, patří například:

  • Meg Ryan
  • Leonardo DiCaprio
  • Gwyneth Paltrow
  • Jennifer Lopez
Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: