09. února 2018
Kategorie: Bydlení

Jak správně vybrat kancelářskou židli?

Budete pořizovat novou kancelářskou židli, ale nevíte podle čeho vybírat? Přečtěte si rady, na co si při výběru nové kancelářské židle dát pozor.

V první řadě by kancelářská židle měla být ergonomicky tvarovaná. Židle musí umožňovat pohyb.

  1. Židle by měla podepírat záda po celé jejich délce. Bederní a hrudní oblast zad si vyžadují oporu jiného typu a jiné intenzity. Lepší židle by měla umožňovat nastavení podpory zvlášť bederní a hrudní části zad. Výškově nastavitelná opěrka bederní páteře je již snad samozřejmostí. Největší zakřivení opěradla má být v takové výšce, kde je největší prohnutí páteře směrem dopředu.
  2. Opěradlo by mělo být dynamické s mechanickou pružinou umožňující tzv. „houpání“. V souvislosti s tím by měla židle mít mechanismus pro individuální nastavení přítlaku opěrky zad (tzv. odpor) podle váhy uživatele.
  3. Měli byste vybírat židli s anatomicky tvarovaným sedákem. Musí být příjemně tvarovaný, dostatečně široký i hluboký, ani příliš měkký ani tvrdý. V přední části by sedák neměl tlačit na stehna, měl by být příjemně zaoblený. Při správném sezení byste měli využívat celou hloubku sedací plochy, tzn. zadeček co nejvíce vzadu. Odpružený sedák je v dnešní době už samozřejmostí. Zajistí vám při prudším dosednutí na židli, aby se náraz utlumil a nepřenesl se v plné síle do páteře.
  4. Správné nastavení výšky sedáku poznáte tak, že nohy (lýtka) svírají s podlahou pravý úhel a chodidla (boty) se lehce dotýkají podlahy. Pokud pociťujete tlak v místě, kde se stehna opírají o přední hranu židle, je to špatně.
  5. Z hygienických důvodů je důležité prodyšné čalounění celé židle. Podle toho, k čemu bude židle sloužit, byste se měli zaměřit na výběr materiálu. Pokud se ze židle budete často zvedat, posouvat, vrtět se, je důležité vybrat materiál, který se příliš neznehodnocuje. Materiál, který by se brzy prošoupal či dělal žmolky, není vhodný.
  6. Podpěrky rukou nejsou nutné, ale doporučujeme je. Poohlédněte se po nastavitelných podpěrkách. Některé umožňují nejen výškové nastavení, ale můžeme je posunovat i ve směru od opěrky zad či blíže k ní. Některé umožňují i boční vychylování. Područky by měli být v takové poloze (výšce), aby ruce položené na nich svíraly pravý úhel v lokti.
  7. V neposlední řadě je důležitý výběr mechanismu pojezdu. Většina kancelářských židlí je upevněna na pětiramenné podnoži na kolečkách. Výběr koleček je důležitý vzhledem k povrchu, na kterém budou jezdit. Jiná kolečka jsou na koberec, jiná na plovoucí podlahu či dlažbu. Kolečka jsou různá i z hlediska nosnosti. Pokud má uživatel přes 100 kg, měl by se poohlédnout po kvalitní židli na zátěžových kolečkách. Správný výběr koleček zabrání šmouhám na podlaze a cvakání koleček, pokud se mechanismus přetěžuje hmotnějším uživatelem.
Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: