05. října 2018
Kategorie: Bydlení

Jak vybírat povlečení?

Výběr správného ložního prádla bychom neměli podcenit. Při jeho výběru je důležité přihlížet hned k několika kritériím jako je např. roční období, vlastnosti tkaniny, mechanické ošetření, vlastní vkus či dokonce současné trendy. Pokud zvažujete koupi povlečení, nechte se inspirovat našimi tipy.

Povlečení z bavlny

Klasika, která nikdy nezklame, je povlečení z bavlny. 100% bavlna je dnes v lůžkovinách nejpoužívanějším materiálem. Proč? Má velice dobrou pevnost v tahu a oděru, a tak i při častém praní nedochází ke zkracování její životnosti. Bavlna má oproti vlně a lnu jemná vlákna, která jsou velice příjemná na dotyk. Ze všech přírodních materiálů (mimo bambusu) má nejlepší savost. Nevýhodou naopak může být to, že se bavlna snadno mačká, žmolkuje a jen omezeně chrání proti chladu. Můžete se setkat i s tzv. Jersey (Žerzej), což je 100% čistá česaná bavlna, velice jemná a snadno se udržuje – nevyžaduje žehlení. Bavlněný žerzej přijde vhod především v zimních měsících.

Krepové povlečení

Mezi další 100% bavlny patří krep. Ale tato bavlna je strojově tvarovaná, má vlnitý povrch, snadno se řasí a zpravidla se nemačká – nemusí se žehlit. Kdo se nechce mořit se žehlením, může zvolit i levnější variantu – krepové povlečení z polyesteru.

Flanelové povlečení

Další tkaninou používanou při výrobě ložního prádla je pročesaná bavlna s oboustranným vlasem, známá pod názvem flanel. Flanel je poměrně lehký, měkký a příjemný materiál. A především velice hřejivý. Proto pokud nevíte jaké povlečení na zimu, tak rozhodně flanel. Existuje flanel bavlněný a vlněný. V případě ložního prádla se setkáte spíše s flanelem bavlněným.

Povlečení ze lnu

Za nejkvalitnější materiál pro ložní prádlo je považován len. Je to velice odolná tkanina a čím více se pere, tím je měkčí a příjemnější. Navíc je savá a má přirozené antibakteriální vlastnosti. Len dobře snáší vysoké teploty, můžeme jej tedy žehlit i mandlovat.

Saténové povlečení

Velice jemným a hladkým materiálem je satén. Jedná se o tkaninu, která se vyrábí převážně z přírodního hedvábí, viskózy, polyesteru či polyamidu. V případě ložního prádla se setkáte i s bavlněným saténem. Satén se snadno žehlí, ale nesmí přijít do sušičky. Především ho oceníte během horkých letních dnů. A pro svůj lesk působí velice luxusně.

Hedvábné povlečení

Pokud ale toužíte po opravdovém luxusu, tak sáhněte po povlečení hedvábném. Hedvábí má vynikající termoregulační vlastnosti, můžete se s ním tedy přikrývat, jak v zimě, tak i v létě. Dokonce hřeje lépe než bavlna a k tomu má stejně jako ona skvělé sací schopnosti.

Povlečení z mikrovlákna

Poslední novinkou je povlečení z mikrovlákna – mikroplyše (100% polyester), které je velice příjemné na dotek, měkoučké a heboučké. Také ideální na zimu!

Chcete-li mít svůj polštář a přikrývku v souladu s letošními trendy, tak si vyberte povlečení z přírodního materiálu jako je právě hedvábí, bavlna, len či bambus. Barvy volte podle interiéru ložnice, nebojte se originálních motivů a vzorů. Zajímavé může být i povlečení, které nabízí odlišný vzor na spodní a vrchní části povlaku.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: