06. září 2019
Kategorie: Bydlení

Prahne vaše zahrada po vláze? Zkuste naše tipy proti jejímu vysušení

Zvěsti o suchu a jeho následcích na nás útočí téměř ze všech médií a mnohá města již učinila preventivní opatření proti zhoršujícímu se stavu městské nebo obecní zeleně a jejich pozemků. Sledujete zachmuřeně žloutnoucí trávu, usychající stromy a keře a tušíte, že letošní úroda ovocných stromů bude nic moc. Přestaňte si zoufat a vyzkoušejte naše tipy, které vám pomohou zpět k zelenému trávníků a košatým stromům. Suchý zahrada se stane minulostí.

Sbírejte vodu

Mít na zahradě sud pro chytání dešťové vody by pro vás mělo být naprostou samozřejmostí. Na zalévání můžete také používat vodu z nádobí nebo po koupeli, tzv. šedou vodu, která rostlinám nevadí. Pokud používáte v domácnosti ekologické přípravky, tím lépe.

Jak pečovat o trávník?

Víme, že si chcete ušetřit práci a láká vás trávník sekat na co nejmenší délku. Práci si sice ušetříte, ovšem vašemu trávníku celkem uškodíte. Sekejte trávník raději častěji a nechte ho o trochu delší. Nejen, že to lépe vypadá, ale také si lépe udrží vláhu. Nesekejte trávník ve velkém vedru, počkejte se sekáním na chladnější počasí nebo alespoň na podvečerní hodinu. Trochu rozdrcené trávy nechte rozházenou po trávníku. Tento způsob mulčování vašemu pažitu zajistí další vláhu.

Zasaďte stromy

Zahrada bez stromů a keřů s rovně zastřiženým pažitem možná někomu vyhovuje, ovšem na údržbu je celkem náročná. Zasaďte po zahradě různé keře a stromy, které poskytnou stín nejen vám, ale také rostlinám. Věděli jste, že pozemky s narostlými stromy a keři mají vyšší hodnotu o 15 – 20% než ty holé? Sázení stromů a keřů je výhodnou investice do budoucna. Kolem kmenů stromů rozsypejte posekanou trávu, která je udrží ve větším vlhku.

Vybudujte jezírko

Jezírko nejen, že oživí ráz vaší zahrady, ale také se postará o vlhkost ve vaší zahradě. Kromě toho poskytnete vodu žíznivým ptákům. Pro výstavbu jezírka vyberte místo ve stínu.

Skryjte rostliny před ostrým sluncem

Rostliny, zejména ty mladé, chraňte před ostrými horkými paprsky stínící tkaninou, která je alespoň částečně udrží ve stínu. Pokud se chystáte na dovolenou, s pořádnou dávkou vody a stínící ochranou vydrží rostliny i dva týdny bez zalévání.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: