09. června 2017
Kategorie: Zdraví

Léčivé rostliny a jejich účinky – díl 2.

Léčivé rostliny mají i v dnešní moderní medicíně stále „co říct“. Na jejich účinky věřily babky kořenářky. Potírali se, mazali se, pili nejrůznější odvary i naši panovníci. Pojďme si tedy v druhém dílu tohoto malého „seriálu“ připomenout, že i přírodní medicína v podobě léčivých rostlin dokáže uzdravovat.

Cesmína

Plody stálezeleného keře Cesmína účinkují jako výborné projímadlo a lék proti epilepsii. A říká se, že když u sebe budete mít kousek dřeva z tohoto keře, přitáhnete na sebe pozornost u opačného pohlaví.

Česnek

Česnek používáme hojně v kuchyni, proto nám ani nepřijde, že se také řadí mezi léčivé rostliny. Zlepšuje imunitu, pomáhá proti nachlazení, zánětům a alergiím. Specialisté dělali rozbory, ze kterých vyplývá, že česnek obsahuje až 400 léčivých složek prospěšných lidem nemocným cukrovkou, kojícím matkám, nebo jen tak – pro zlepšení nálady, snížení stresu nebo zvýšení potence. A věděli jste, že se česnek řadí k nejúčinnějším a neznámějším přírodním antibiotikům?

Čekanka

Čekanka působí výborně na činnost jater a zažívacího traktu, protože podporuje výrobu žluči. Listy čekanky můžete přidat i do salátu, povzbudíte si tak celkovou látkovou výměnu.

Dobromysl

Dobromysl se hodí při nachlazení, její silice je výborné antiseptikum. Tato léčivá rostlinka má euforizující a silně povzbuzující účinek na centrální nervovou soustavu. Pomáhá také při silnějších křečích trávicího ústrojí nebo bolestivé menstruaci.

Dub

Z dubu má největší účinky jeho kůra, protože působí svíravě na cévy a tkáně. Velmi často lékaři „předepisují“ pacientům trpícím hemoroidy sedací koupel právě z dubové kůry. Čaj zase pomáhá při zánětech ledvin, žaludku, střev, při krvavém kašli, otravách nebo i žloutence. Když si budete obkládat kůrou rány a bradavice, můžete se jich zbavit. Ale počítejte s tím, že to několik týdnů potrvá.

Echinacea

Echinacea se podílí na zvýšení celkové imunity, má antibiotické účinky, proto pomáhá v období chřipek a nachlazení. Ulevuje při bolestech hlavy, infekcích úst, hrtanu a podobně. Účinky směřuje i na léčbu žaludečních vředů, prostaty i močových cest. Zevně se používá k léčbě špatně se hojících ran, chronických vředů a popálenin. V léčitelství nachází místo při otocích lymfatických uzlin.

Jak si udělat zábal z echinacey? Do nádoby dejte tři lžičky sušené byliny, zalijte vroucí vodou a nechte odstát. Do odvaru namočte bavlněnou tkaninu a na deset minut přiložte vychladlý obklad na postižené místo.

Eukalyptus

Eukalyptus si vypěstujete doma i na zahradě. Tato léčivá rostlina je vhodná k léčbě astmatu i nachlazení.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: