29. prosince 2017
Kategorie: Jak vyrobit

Jak vyrobit ozdobnou drátěnou vázu na kytky?

Za starých dob bylo drátování spíše praktickou a peněženku šetřící aktivitou a ne každý ji uměl. Dneska patří drátovaní mezi obtížnější techniky zdobení čehokoli. V dnešním článku si ukážeme, jak si vyzdobit drátkem skleněnou láhev a udělat zní tak třeba ozdobnou vázu na kytky.

Kdo z nás by doma neměl nějakou tu láhev od vína, sektu, nebo něčeho jiného, že? Jen málokdo si ale už všimne mnohdy úžasných křivek, kterými tyto láhve mohou disponovat. A proč jich tedy chytře nevyužít pro zkrášlení domácnosti nebo nepotěšit někoho blízkého?

Co budete potřebovat:

  • pozinkovaný drát (šíře cca 1 mm)
  • prázdnou skleněnou láhev
  • Kleštičky (štípací, kulaté, ploché)

Postup výroby drátěné vázy:

1. Prázdnou skleněnou láhev řádně umyjeme, zvenku i zevnitř. Na pozinkovaném drátu si naměříme zhruba třikrát výšku láhve a uštípneme kleštičkami. Celý tento postup zopakujeme, budeme tedy mít připravené dva dráty, každý dlouhý jako tři naše lahve. Ty potom uprostřed skroutíme dohromady a přiložíme na dno láhve. Konce drátů rozmístíme v pravidelných rozestupech po obvodu láhve, vytáhneme směrem k hrdlu, aby jakoby kopírovaly její tvar.

2. Nachystáme si další kus drátu, tentokrát tak dlouhý, aby mohl naši láhev asi tak čtyřikrát až pětkrát obtočit. Přiložíme asi 5 cm od jednoho jeho konce kolmo ke kterémukoliv ze čtyř drátů na láhvi a 2x je kolem sebe obtočíme. Drát, který původně kopíroval tvar láhve vrátíme na původní místo, pokračovat budeme tím přidávaným drátem.

3. Přidávaný drát začneme obtáčet kolem budoucí vázy a vždycky, když se překříží se vztyčeným drátem, opět je kolem sebe 2x omotáme, potom pokračujeme zase tím stejným. Opakujeme dokud přidávaný drát neskončí, až se tak stane, necháme konec drátu prozatím volně trčet od láhve.

4. Nyní je čas napojit nový drát. Opět si uštípneme libovolně dlouhý drát (ne ale moc dlouhý, jinak by nám mohl při drátování spíš překážet) a přiložíme k láhvi tam, kde skončil ten předchozí přidávaný drát (opakujeme krok 2). Pokud jej ovšem připevníme o pár centimetrů výš, dosáhneme zajímavého efektu širší mezery mezi jinak více méně stejnými. V dalším oplétání se řídíme stejnými zásadami jako v kroku 3. V drátování pokračujeme dokud se nedostaneme až k hrdlu láhve.

5. Teď jsme tedy skončili někde na hrdle láhve a všude možně nám z budoucí láhve koukají konce drátů různých délek. Nejjednodušší by samozřejmě bylo je odštípat a celou láhev tak jakoby „vyhladit“, máme tady ale jednu lepší možnost. Když drátky za pomoci kulatých kleštiček smotáme do různě velkých a silných spirálek, výsledný umělecký dojem bude jistě větší.

6. Váza je zdánlivě hotová. Dráty jsou ale volné a občas se na láhvi i trošku hýbou, což určitě není pro nás zrovna to pravé. Vezmeme si proto ploché kleštičky, uchopíme do nich drátek, který se nám zdá uvolněný a otočíme jimi asi o 90stupňů. Na drátu vznikne jakoby esíčko, které jej zároveň i stáhne blíž k láhvi. Jako dekorační efekt je to také výborné. Doporučujeme provést na svislých základních drátech u základny, v mezerách a potom už se fantazii meze nekladou, záleží jen na vašem vkusu.

7. A teď je tedy naše úžasně originální váza hotová. Velice pěkně v ní vypadají třeba růže, ale může samozřejmě zcela skromně zdobit poličku jen tak, bez květiny, pozornost jistě upoutá i v tomto případě.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: