03. června 2022
Kategorie: Rodina

Jak zabavit dvouleté dítě v nepříznivém počasí?

Každý rodič zná ty ošklivé dny, kdy nám počasí nepřeje a nelze jít s dětmi ven. O dost složitější je to batolaty, které je mnohem těžší zabavit, ale také dát jim možnost se vyřádit. Máme pro vás 3 tipy na aktivity s vaším drobečkem.

1) Přelez, přeskoč, nepodlez!

Každé dítě potřebuje nějakou fyzickou aktivitu, v deštivém dni se Vám jistě osvědčí překážková dráha. Za pomocí polštářů židlí, kusu provázku, dek či prostěradel jistě vytvoříte nejeden prolézací tunel či jinou překážku. Obdobně lze vytvořit i dráhu pro odstrkovadlo.

2) Vyrábíme

Poněkud klidnější činností může být hra s modelínou. Na trhu najdete modelíny vhodné pro děti od dvou let. Vyrobit si můžete i domácí modelínu za pomocí mouky, oleje, vody, soli a trochy octa. Obarvit ji můžete potravinářský barvivem, anebo také kakaem.

Recept na domácí modelínu:

  • 100 g hladké mouky
  • 50 g soli
  • 200 ml vody
  • 1 lžíci octa
  • 1 lžíci oleje

Potravinářské barvivo nebo kakao

Do nepřilnavého hrnce nasypte suché přísady a zamíchejte. Postupně přidávejte vodu, ocet a olej. Poté přidejte potravinářské barvivo. Ideální je typ v tubičkách kde stačí přikápnout jen několik kapek. Na nízkou teplotu vše prohřívejte a důkladně míchejte, aby směs zhoustla a vytvořila se směs podobná hutnému těstu. Poté nechte směs vychladnout, následně můžete začít modelovat. Směs lze uchovat zavřenou v krabičce přibližně dva až tři týdny. Domácí modelínu lze obarvit také kakaem nebo naopak nechat ve světlém přírodním odstínu.

K modelíně lze dětem přidat spoustu nástrojů, které je budou bavit. Stačí vykrajovátka, formičky, dětský jídelní nůž, váleček, anebo třeba i lis na česnek. Ukažte malým umělcům, jak vyválet kuličku, vykrajovat tvary, anebo jen krájet kousky modelíny.

3) Stanujeme doma

Malé děti jsou navyklé na určité zvyky a rituály, zkuste jim pro jednou připravit netradiční svačinu.  Postavte s dětmi bunkr, bohatě stačí i jednoduše přehozená deka. Pozor, abyste se do bunkru vešli také, malý neposeda tam jistě nebude chtít být bez Vás. Pro větší pohodlí si vezměte do tohoto provizorního přístřešku nějakou deku na zem či polštář.

Tento nevšední zážitek můžete zpestřit i svačinou v jejich malém obydlí. Placičky všeho druhu, buchta, nebo jogurt budou najednou nevšedním zajímavým jídlem. Vzít si sem můžete i oblíbené hry, například navlékání, různé skládačky a knížky.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: