Meloun nejen jako dokonalé letní osvěžení, ale také pro podporu zdraví
Meloun je dostupný v mnoha různých variantách. První zmínky o pěstování melounů se zachovaly ze 7. století, z Indie. V 10. století se dostal do Číny, která je v současné době jeho jedním z největších pěstitelů.
Obsah tělu prospěšných látek
Kromě toho, že obsahuje velké množství vody, poskytuje našemu tělu vitamíny A (ve formě karotenoidů), B a C, draslík, vlákninu a důležitý antioxidant lykopen. Bonusem je pak malý obsah kalorií.
Zdravotní výhody melounů
Vzhledem k tomu, že meloun je tvořen nejvíce z vody (asi 90 % obsahu), dodá tělu potřebnou hydrataci. Je to dokonalé přírodní diuretikum. Díky obsahu vody a vlákniny podporuje zdravé trávení a je dobrou prevencí proti zácpě. Jako zdroj vitamínu C nejen podpoří imunitu, ale také syntézu kolagenu. Ten je důležitý pro pokožku a vlasy. Pokožku udržuje svěží a pružnou a vlasy posiluje. Lykopen a betakaroten pomáhají chránit pokožku proti spálení slunečními paprsky. Také vitamín A je dobrý pro zdraví pokožky, podporuje její regeneraci a tvorbu nových kožních buněk. Bez tohoto vitamínu by měla pokožka mdlý a šupinatý vzhled. Vzhledem k vysokému obsahu vody a malému množství kalorií je ideálním pomocníkem při redukční dietě. Imunitní systém podpoří vitamíny B (především B6 – podporuje produkci protilátek a je potřebný při tvorbě červených krvinek) a C. Vitamín A je pomocníkem, který imunitní systém reguluje a chrání proti infekcím.
Jak zařadit melouny do jídelníčku?
Vzhledem k tomu, že v nabídce nalezneme různé druhy, můžeme je využít jako zdravou alternativu pro svačinu, především v dopoledních hodinách, neboť melouny obsahují také sacharidy. Lze je přidat do ovocných nebo zeleninových salátů nebo do svačinových smoothie. Jsou dokonalou surovinou pro letní osvěžení. Nakrájíme kousky melounu a necháme je do druhého dne ve sklenici s vodou. Můžeme přidat listy máty nebo bazalky a získáme tak chutnou letní limonádu.