04. září 2023
Kategorie: PR Tipy

Podzimní plískanice? Zabavte děti kreativním způsobem!

V létě stačí otevřít dveře na zahradu a děti se venku zabaví samy. S prvními chladnějšími dny nastávají rodičům horší časy, protože nejmenší potřebují neustále podněty, aby se nenudily. Vjemy jsou podstatné pro jejich vývoj, důležité jsou zejména zvuky, dotyky a obrazové impulzy. Pro nejmenší jsou nezbytné i čichové nebo chuťové stimuly, kterých se dosahuje pomocí jídla. V ostatních případech dobře poslouží hračky a kreativní zábava, kterou mohou rodiče svým dětem nachystat. Jaké možnosti se nabízejí?

Hračky pro kojence a batolata

Hračky se dostávají do miminkovské výbavy hned po narození. Kojenci a batolata potřebují herní prvky pro podporu přirozeného rozvoje, zejména pro zlepšení vnímání a pochopení okolního světa, taktéž pro zdokonalení motorických schopností. Závěsné hračky pro miminka mohou děti zkoušet chytat a pozorovat při pohybu. Doporučuje se používat různě pestrobarevné tvary, ideální jsou kroužky, balonky nebo kostky z materiálů, které se snadno mohou vyprat nebo umýt. Použít se mohou taktéž barevné papíry nebo nalepovací obrázky na stěnu. Obzvláštní pozornost se pak musí věnovat chrastítkům a kousátkům, která zabaví, současně pomohou při prořezávání zoubků.

Nejmenší potěší domácí divadlo

V přírodě se mohou děti rozptýlit při procházkách lesem stavěním domečků pro zvířátka z klacků, mechu nebo lístků. Doma naopak dobře poslouží různé krabičky, tyčky, látky a obaly, ze kterých se mohou vyrábět skrýše pro nová plyšová zvířátka, bez kterých si nelze představit žádný dětský pokojíček. Plyšáci jsou ideálními dárky k svátku nebo narozeninám, navíc pomáhají batolatům a předškolákům s usínáním. S figurkami z pohádek se nadto mohou hrát různá představení a domácí divadlo, při kterém si děti zlepšují slovní zásobu a rozvíjejí svoji představivost.

Scénáře a role ve školním věku

Vytváření scénářů, ve kterých hrají roli reálné i fiktivní postavy napomáhají kreativitě, stimulují pozornost a iniciativu, přičemž holčičky si nejčastěji vybírají panenky, se kterými si hrají v zámcích a hradech pohádkové příběhy. Chlapci zase využívají různých plošin a desek na hraní s autíčky a vytváření autodráh a závodění s formulemi. Všechny tyto hry se mohou podpořit tvořením prostředí pro vytváření příběhů. Děti také potěší zájem rodičů, ukázka představení přináší pocit úspěchu a vede ke snaze zapojit do vystoupení další členy rodiny, což podporuje vzájemnou spolupráci.

Domácí plastelína nahradí kupovanou

Modelína a tvořící hmoty jsou oblíbenými hračkami, které podporují vynalézavost a jemnou motoriku dětských prstů. Hmotu podobnou plastelíně si lze nadto snadno vyrobit doma, děti mohou aktivně asistovat. Připravuje se z 500 gramů bramborové mouky a sklenice tekutého mýdla na ruce. Přísady se smíchají ve skleněné nádobě, přičemž hmota se může dobarvit dle potřeby. Z této domácí plastelíny se mohou vyrábět zvířátka i roztodivné tvary nebo rekvizity do divadelních představení.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: