07. srpna 2021
Kategorie: Rodina

Poketo radí: Jak z dětského pokoje vytvořit pokoj pro školáka?

První školní den s sebou přináší hodně stresu, nákupů i organizace. České nakladatelství Poketo se i tento rok postará, abyste přípravu na září zvládli ve zdraví a vaši předškoláci a předškolačky měli parádní pokoj hodný skutečného prvňáčka. Jak prostor rozvrhnout a na co určitě nezapomenout, radí Adéla Švecová z nakladatelství Poketo, které nabízí edukační pomůcky, knihy a hry pro děti od 3 do 10 let.

Sotva se narodili a udělali první krůčky… a už je tady škola! Všechny rodiče budoucích prvňáčků tak čeká nelehký úkol – přetvořit plně dětský pokojíček na pokoj budoucího školáka.

Díky českému nakladatelství Poketo se z organizační pasti stane zábava pro všechny a malý žák či žačka se nebude moct dočkat, až zasedne nad svůj první domácí úkol. Jak tedy reorganizovat pokoj tak, aby se stal nejoblíbenějším místem na hru, učení i odpočinek?

Úkolů je hned půl, když má školák dobrý stůl!

Nedá se nic dělat, některé hračky budou muset uvolnit místo novému králi dětského pokoje. Kvalitní stůl je základ a jeho výběru byste měli věnovat velkou pozornost. Co si pohlídat?

  • Plocha musí být dostatečně velká, aby se na ni vešlo vše potřebné, a malému rozumbradovi se u něj musí především dobře sedět.

Pěkný designový doplněk je Plakát s českou abecedou. Každé písmeno je zobrazeno ve všech čtyřech svých podobách a doplněno je i obrázkem. Ke koupi na poketo.cz za 220 Kč.

  • Stůl má být u přirozeného zdroje světla – u okna. „Nezapomeňte ani na doplňkový zdroj v podobě lampičky, která má stát tak, aby si při psaní dítě nestínilo rukou. Hlavní osvětlení dětského pokoje by mělo být útulné, takže v teplých tónech, na učení naopak zvolte lampičku se studeným světlem, které nemá tlumivé účinky,” vysvětluje Adéla Švecová z Poketa.
  • Stůl musí doplňovat vyhovující židle. Zvolte ergonomickou, s nastavitelným polohováním, s opěrkou na záda (případně i na nohy), s područkami a kolečky.
  • „Ujistěte se, že má stůl dostatečné množství šuplíků, nebo sežeňte organizéry a poličky. Prvňáček určitě nedostane hromadu učebnic, slovníků a doplňujících materiálů, ale schopnost třídit pomůcky a organizovat učivo ještě v životě mockrát využije,” dále doporučuje Adéla Švecová.
  • Učivo by měl mít školák na očích a po ruce. Hodit se bude nástěnka nebo magnetická tabule, na které bude rozvrh hodin a týdenních aktivit.

Tip z Poketa: „Nezapomeňte ani na výzdobu stěn. Plakáty udělají skvělou službu jako doplněk i nenásilné připomenutí učiva,” doporučuje Adéla Švecová

Rozdělte prostor

„Barevný koberec, malý stoleček na kreslení, hračky. Doteď byl pokoj jedna velká hernička. První věc, která vás nemine, bude rozdělení prostoru na 3 zóny. Pokoj by měla nově tvořit zóna na učení, hraní a na spánek. Dbejte na to, aby od sebe byly zóny alespoň vizuálně oddělené a jedna nezasahovala do druhé. Každá má totiž svá specifika a je důležité, aby se neprolínaly,” doporučuje Adéla Švecová z Poketa.

Nejdřív povinnosti… ale nezapomínejte na zábavu

Zóna na hraní se sice zmenšila, to ale neznamená, že by měl být odpočinek méně důležitý. Nechte tento kus pokoje plně v režii vašeho dítěte a pomozte mu jen s finalizací a detaily. Nezapomeňte na posezení – třeba ve formě barevného koberce, polstrované kostky, taburetu nebo sedacího pytle. Hračky pak spolu s dítětem protřiďte a ty pro nejmenší vyměňte za ty vhodné pro školáky.

Kdo by nemiloval pexeso! V tomhle podání se navíc děti nejen baví, ale nenásilnou formou i procvičují abecedu. Hledejte dvojice tvořené písmenkem a odpovídajícím obrázkem. Pexeso „Česká abeceda” ke koupi na poketo.cz za 80 Kč.

Zítra je taky den

I když se malí školáci od svého nového „dospělého“ života občas odtrhávají těžko, zóna pro spánek by měla být skutečně plně vyhrazená odpočinku. Zvolte uklidňující barvy a naučte dítě (i sebe), že v posteli se už nepracuje. Mozek potřebuje chvíli před spánkem „vypnout“ a není proto vhodné si ještě pod peřinou opakovat učivo. Dopřejte si chvilku na pomazlení a hezkou pohádku. Na povinnosti bude dost času i další den.

Nástup do první třídy bývá stresující, ale nemusí, když víte, jak na to. Užijte si spolu s vaším malým školákem přípravy na jeho velký den. Samolepky, plakát a hry od Poketa zaručují, že tenhle rok bude učení opravdu zábava!

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: