02. května 2023
Kategorie: Cestování

Středočeská vinařství, která stojí za návštěvu

Přestože má středočeské vinařství vybudovanou tradici především v Mělníku a v Kutné Hoře, byla by škoda opomenout vinaře mimo tato dvě města. Pojďme si udělat výlet do Jeviněvsi u Mělníka, Kvíce u Slaného, na Karlštejn i do Domousnic na Mladoboleslavsku. Na vlastní chuťové buňky se přesvědčíte, že „vinařina“ není dominantou jen Moravy.

Vinařství Kvíc

V okolí Slaného najdeme mladší vinařství, které rozhodně stojí za pozornost. Jedná se o Vinařství Kvíc založené roku 1997. Zajímavostí vinařství je, že vybraná vína školí starou francouzskou metodu, díky níž jsou pak svěží, kulatá a plná. Chuťové pohárky potěší vína např. z těchto odrůd: Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Irsai Oliver, Rulandské šedé, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Neronet a další. Vinařství láká nejen na ochutnávku tamních vín, ale také na příjemnou procházku po vinici kdykoliv během roku, třeba i pro pejskaře. V květnu pořádají dvoudenní neřízenou volně pochůzkovou ochutnávku cca 120 vzorků vín od malo – i velkovinařů české vinařské oblasti.

  • Kdy je můžete navštívit: Otevřeno mají od pondělí do soboty, po telefonické domluvě i mimo otevírací dobu, např. soukromou ochutnávku dle požadavků zákazníka.
  • Více na vinarstvikvic.cz
  • Co navštívit v okolí: Kromě vinařství a historického centra Slaného si můžete udělat vycházku ke kapli Božího hrobu a na Slánskou horu. Nedaleko je také Vinařická horka s naučnou stezkou a krásné Libušínské jezírko. V dosahu je báječná rodinná zoo v Olovnici.

Jeviněvské vinařství

Jedna z nejstarších vinic u nás se nachází v Jeviněvsi ležící zhruba 13 km na západ od Mělníka. Prameny tuto vinici poprvé zmínily již v roce 1295. Vinice patřila rodu Chotků a později rodu Thun-Hohenstein. Po vzniku Československa byla zestátněna a původně sloužila Vysoké škole zemědělské v Praze coby školní vinice. Ta ovšem v 80. letech ovšem přešla do Mělníka na Chloumek a o tuto se následně nikdo nestaral. Vinici kuriózním způsobem znovuobjevil její současný majitel Štěpán Sedlák – při paraglidingu. Poté, co pozemek odkoupil od státu, pustil se do čištění křoví, pod nimiž objevil sloupky od vinohradu a zjistil, že tam byla původně vinice. Téměř vše ale musel vysázet znovu. Shodou několika šťastných náhod se nakonec pustil i do výroby vína, a vznik Jeviněvského vinařství se tak datuje do roku 1997. Mezi hlavní odrůdy patří Dornfelder, Svatovavřinecké, Müller Thurgau, Tramín červený a Rulandské šedé.

  • Kdy je můžete navštívit: Vinařství má otevřeno od úterý do neděle od 17:00 do 18:00. Aktuality najdete na jejich facebookovém profilu.
  • Více na jevinevske-vinarstvi.cz
  • Co navštívit v okolí: Jeviněves může být skvělou výchozí pozicí pro cestu na Říp a Rotundu sv. Jiří, nebo naopak místem, kde se po výšlapu osvěžíte. Pokud se rozhodnete na návštěvu v jahodové sezóně, 3 km od vesnice leží Vraňany proslulé samosběrem jahod. Zhruba 4 km je to k Satranovu mlýnu (kulturní památka ČR) v obci Vepřek. Kromě toho můžete vyrazit na do Mělníku či na zámek do Veltrus.

Zámecké vinařství Munzar Domousnice

Zhruba 15 km východně od Mladé Boleslavi se nachází obec Domousnice. Co je pro ni specifické? Třeba vinice o ploše 7 hektarů, které se rozprostírají nedaleko tamního zámku na viniční trati u sv. Jiří. Díky této poloze se jedná o jednu z nejseverněji položenou vinařskou obec u nás. Zámecké vinařství Munzar Domousnice je rodinným vinařstvím, které z vlastních vypěstovaných hroznů vyrábí prvotřídní vína přímo v prostorách zámku. Degustace se pořádají taktéž na zámku, a to v loveckém či hudebním sále. Díky tomu budete mít z ochutnávky vína jedinečný zážitek. Zkusit můžete např. Rulandské šedé, Tramín červený, Ryzlink rýnský, Svatovavřinecké nebo růžové Zweigeltrebe.

  • Kdy je můžete navštívit: Otevírací doba vinařství je od pondělí do soboty dle předchozí telefonické nebo emailové domluvy.
  • Více na vinarstvimunzar.cz
  • Co navštívit v okolí: Kromě návštěvy zámeckého vinařství si můžete udělat procházku po okolí, kde leží řada malebných rybníků. Směrem na Březno, jestliže se rádi podíváte na motorky, můžete navštívit soukromé muzeum historických motocyklů JAWA otce a syna Miclíkových. Necelých 6 km jihovýchodně od Domousnic se nachází Dětenice s barokním zámkem.

Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně

Zajímavým tipem na výlet je návštěva Výzkumné stanice vinařská Karlštejn (původně Budňany), jejíž vinice se rozprostírají na ploše téměř 8 hektarů na viniční trati Plešivec, Vrše I. A Vrše II. Jejíkořeny sahají do roku 1919. O 5 let později zde bylo vysázeno 80 ušlechtilých odrůd a 60 plodných hybridů. Po 2. světové válce se vybudoval vinný sklep. Původním posláním stanice byl výzkum, šlechtění, zkoušení odrůd apod. Žádoucím vedlejším produktem je podle ročníku 5000-13000 litrů vína z vlastních hroznů, které můžete koupit nejen ve sklepě, ale i na trzích v Berouně či vybraných vinotékách. Výzkumná stanice nabízí exkurze vinic, technologických prostor a vinného sklepa s odborným výkladem, včetně následné degustace karlštejnských vín.

  • Kdy je můžete navštívit: Otevírací doba vinařství je od pondělí do soboty dle předchozí telefonické nebo emailové domluvy.
  • Více na vurv.cz
  • Co navštívit v okolí: Hrad Karlštejn není třeba představovat. Jeho bezprostřední okolí ovšem nabízí mnoho zajímavých míst. Jmenujme si z nich např. Muzeum betlémů Karlštejn v budově bývalé barokní fary, Bunkr Karlštejn, který skýtá atmosféru mobilizace roku 1938, Rekreační park Karlštejn s exotickými zvířaty (otevírá v květnu) nebo Muzeum voskových figurín. Městysem prochází několik turistických tras, procházku si lze udělat třeba ke zhruba 5 km vzdálenému lomu Velká Amerika.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: