11. října 2019
Kategorie: Cestování

Temná turistika je stále více oblíbená

Mnoho lidí již neláká při svých dnech volna navštěvovat zábavná centra, starobylé památky, zajímavé přírodní úkazy nebo se válet u moře. Stále více lidí lákají více dobrodružné výlety, které rozhodně nepobaví, ale donutí vás dost přemýšlet. Smrt vždy lidstvo fascinovala, záhadným způsobem je děsivá a současně přitažlivá. Temná turistika spojuje cestování a smrt nebo utrpení. Místa, kde se odehrávaly genocidy, vražedné masakry, katastrofy (ať už způsobené člověkem nebo přírodou), bojiště jsou nejčastějšími cíli temné turistiky. Temná turistika je pouze pro silné povahy, nedoporučuje se citlivějším lidem. Tipnete si, která místa patří mezi nejvíce navštěvovaná?

Auschwitz

Auschwitz byl komplex nacistických vyhlazovacích táborů na území Polska. Mezi nejznámější patří koncentrační tábor ve městě Osvětim, o kterém slyšel pravděpodobně každý. Během druhé světové války zemřelo v Auschwitzu přes tři miliony lidí, ačkoliv byl původně postaven pouze pro polské vězně a odbojáře. Až v roce 1941 se rozhodlo, že zde bude probíhat konečné řešení židovské otázky.

Tábor každoročně navštíví přes 700 000 návštěvníků. Na místě prvních táborů nechalo postavit Polsko muzeum k uctění památky zesnulých.

V Česku je veřejnosti zpřístupněný koncentrační tábor v Terezíně, který se také řadí na první místo temné turistiky u nás. Kromě tábora, můžete v Terezíně také navštívit muzeum.

Černobyl

110 km severně od Kyjeva na Ukrajině se nachází bývalá jaderná elektrárna, jejíž výbuch je označován za nejhorší jadernou havárii v naší historii. 26.4. v roce 1986 došlo ve čtvrtém bloku k vážné nehodě, při které byl reaktor zničen. Celé území, včetně města Pripjať, které bylo postaveno pro pracovníky elektrárny a jejich rodiny, bylo zamořeno radioaktivitou, která má vysoké hodnoty dodnes. Radioaktivní mrak se dostal i do ostatních zemí a s jeho následky se Ukrajina potýká stále. V roce 1986 nechal tehdejší Sovětský Svaz postavit kolem bloku ocelobetonový sarkofág a v roce 2019 byl dostaven další, který kryje reaktor i původní sarkofág.

Po dlouhých letech byl Černobyl zpřístupněn veřejnosti, ovšem návštěva Černobylu zcela jistě bez rizika není. Známý seriál učinil z místa turisticky atraktivní místo a do města „duchů“ se tak alespoň na pár okamžiků navrací život.

Pompeje

Když v roce 79 n.l. vybuchla sopka Vesuv u italského města Napoli, naprosto zničila vzkvétající, a pro mnoho lidí prostopášné, město Pompeje. Spolu s Pompejemi pod sopečným popelem po staletí byla skryta města Herculaneum, Stabie, Oplontis a Boscoreale. Díky sopečnému popelu zůstaly antické domy a památky zakonzervované a jejich objevení způsobilo šok nejen odborníkům. Smrt, která je z Pompejí očividná, společně s erotickými malbami a řezbami fascinuje mnoho turistů, kteří se rozhodnou Pompeje navštívit.

Mezi další oblíbená místa temné turistiky patří americká věznice Alcatraz, Ground zero v New Yorku, u nás příznivci temné turistiky navštěvují Lidice a Ležáky, Slavkovské bojiště a kostel svatého Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali a zemřeli atentátníci na Heydricha.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: