Všechno, co potřebujete vědět o termoprádle
TERMO neboli FUNKČNÍ PRÁDLO Vám skvěle poslouží nejen při sportu, ale také k jakékoliv rekreaci. Moderní materiály, ze kterých se termoprádlo vyrábí, odvádějí vlhkost a pot od povrchu těla, což ocení sportovci (cyklisté, lyžaři, vodáci) i turisté, myslivci nebo rybáři. Termoprádlo je vhodné jak do extremních podmínek, tak k běžnému pobytu v přírodě, ke sportu i každodennímu nošení. Je využitelné vždy, když potřebujete být v teple, suchu a v pohodě.
Co je to vlastně termoprádlo?
Základní myšlenka je u veškerého funkčního oblečení stejná a celé tajemství tkví v druhu vláken, tkanin a způsobu jejich zpracování. Většinou se používají tkaniny a pleteniny z umělých vláken, které jsou schopny svým speciálním tvarem odvádět vlhkost od pokožky a neabsorbovat ji. Materiály tedy nenabobtnají a meziprostory tkanin zůstávají otevřené a zachovají si prodyšnost, díky čemuž termoprádlo rychle schne. Protože vlhkost nezůstane ani na pokožce nebo materiálu, nevzniká chlad při odpařování. Lidský organismus potom nevydává energii navíc a zároveň se ani nepodchlazuje.
Polypropylenová vlákna jsou odolná vůči plísním, bakteriím a jsou dobře snášenlivá s lidskou pokožkou, nevyvolávají alergické reakce. Díky těmto vlastnostem dnes maminky svým ratolestem pořizují dětské termoprádlo i pro běžné nošení.
Jak oblékat termoprádlo?
Systém oblékání je založen na dostatečném odvodu potu z těla a následné ochraně proti povětrnostním vlivům. Jako první vrstvu, kterou oblékáme přímo na tělo, bychom měli použít funkční prádlo s nejlepším odvodem vlhkosti, které udrží pokožku suchou a nestudí. Výběr dalších vrstev je ale neméně podstatný. Špatně zvolená „nefunkční“ vrstva by totiž mohla vyrušit funkčnost termoprádla (např. termoprádlo + běžný svetr). Další vrstva by tedy měla mít kromě perfektní propustnosti vlhkosti neméně důležitou vlastnost, a to hřejivost. V letních měsících je postačující jedna vrstva, na jaře a podzim je vhodné používat základní a svrchní vrstvu a v zimních měsících nejlépe tři vrstvy.
Termoprádlo vybírejte tak, aby Vám přiléhalo přímo na tělo, záhyby a faldy na příliš velkém tričku znemožňují jeho správnou funkčnost. Velkou výhodou u termoprádla jsou také ploché švy, které jsou mnohem příjemnější na nošení.
Jak se udržuje termoprádlo?
Pozorně čtěte etikety se symboly údržby. Termoprádlo je možné prát v pračce v běžném pracím prostředku v teplé vodě (maximálně 40°C). Nesmí se však používat aviváž, která může způsobit snížení kapilárního výkonu vlákna. Termoprádlo je vhodné prát naruby, jelikož zdrhovadla, suché zipy či plastické nášivky mohou způsobit u jemnějších pletenin zatržení. V krajní nouzi lze prát dokonce i bez použití pracích prostředků a ve studené vodě. Termoprádlo se nežehlí!
Investovat do termoprádla se rozhodně vyplatí, ať už chcete zimu trávit sportováním, nebo jen tak rekreovat a zachovat si teplotní komfort a psychickou pohodu v jakýchkoliv podmínkách. Termoprádlo můžete užívat i mimo zimní sezónu, třeba když se vypravíte na kolo nebo na vodu.