19. února 2025
Kategorie: PR Tipy

Zájem o elektro obory roste. Školy nestačí pokrýt poptávku

Každým rokem se zvyšuje počet studentů, kteří chtějí studovat elektro obory. Tento trend je způsoben zejména rostoucím významem obnovitelných zdrojů energie a cirkulární ekonomiky. Statistiky projektu Naučíme vás to opravit, který propojuje odborné školy a učiliště napříč Českou republikou, ukazují, že zájem o tyto obory výrazně převyšuje kapacity škol. Cílem tohoto projektu je zvyšovat počet kvalifikovaných opravářů elektrospotřebičů a tím podpořit udržitelný přístup k opravám namísto výměny výrobků za nové.

Všechny zapojené školy hlásí, že zájem studentů převyšuje jejich možnosti. Například na Střední odborné škole – Centru odborné přípravy v Praze 9 se v loňském roce podařilo přijmout pouze asi třetinu uchazečů. Nárůst poptávky souvisí také s větší potřebou odborníků v oblasti montáže fotovoltaických panelů a tepelných čerpadel.

Podle Moniky Hanzlíkové, asistentky odborného výcviku ze Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni, je elektro obor pro studenty atraktivní především díky perspektivě zaměstnání v oblasti obnovitelných zdrojů. „Rodiče vidí budoucnost svých dětí právě v těchto oborech. Jde o práci, kterou nelze jednoduše nahradit umělou inteligencí – montážní a instalační úkony vyžadují lidskou odbornost,“ vysvětluje.

Zvýšený zájem potvrzují i odborné školy

Podobnou zkušenost má také Střední škola – Centrum odborné přípravy technické v Kroměříži. Její učitel odborných předmětů Václav Vrzalík potvrzuje, že zájem o elektro obory stále roste. „Každé rozšíření výuky o nové dovednosti zvyšuje atraktivitu studia. V posledních letech máme pravidelně třicet studentů v oboru Elektrikář a dalších třicet v oboru Mechanik elektrotechnik,“ uvádí. Vysoký zájem umožňuje škole vybírat studenty nejen do učňovských, ale i maturitních oborů.

Velký potenciál v elektro oborech vidí i Radek Hacaperka, generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů APPLiA CZ, který stojí za projektem Naučíme vás to opravit. Podle něj nabízejí elektro obory široké možnosti uplatnění, včetně profese servisního technika domácích spotřebičů. „Opravy domácích spotřebičů mají obrovský potenciál, což podporuje i evropská legislativa zaměřená na cirkulární ekonomiku. Bylo by skvělé, kdyby tento obor získal stejnou atraktivitu jako fotovoltaika,“ říká Hacaperka.

Firmy si absolventy rozebírají už během studia

Studenti elektro oborů nemají problém s uplatněním na trhu práce. Firmy je často oslovují ještě před dokončením studia. Podle Blanky Hvozdové ze Střední odborné školy energetické a stavební v Chomutově dostávají žáci pracovní nabídky už v posledním ročníku. „Někteří zaměstnavatelé dokonce uzavírají smlouvy s našimi studenty už od prvního ročníku,“ dodává.

Václav Vrzalík potvrzuje, že poptávka po absolventech elektro oborů je vysoká. „Nedokážeme pokrýt zájem firem. Část studentů po ukončení učebního oboru pokračuje v nástavbovém studiu a do pracovního procesu se zapojuje až později. Absolventi se také často vracejí do firem, kde absolvovali praxi,“ říká.

Projekt Naučíme vás to opravit pomáhá studentům získat cenné zkušenosti v oblasti oprav domácích spotřebičů, jako jsou pračky, myčky, lednice nebo kávovary. Výuka kombinuje teoretické znalosti s praktickým výcvikem, včetně práce s moderními diagnostickými přístroji.

V rámci projektu organizujeme servisní centra, kde studenti získávají praxi na skutečných porouchaných spotřebičích. Kromě toho jsme vydali vlastní učebnici, která studentům poskytuje aktuální informace o nejnovějších technologiích a postupech oprav,“ uzavírá Radek Hacaperka.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: