15. února 2019
Kategorie: Lifestyle

Ztráta paměti – nebolí, ale přináší problémy

Není žádným tajemstvím, že se potíže s pamětí stupňují se vzrůstajícím věkem. Pokud chcete, aby vám paměť vydržela v dobré kondici co nejdéle, tak byste jí měli neustále procvičovat. Možná jste si již všimli, že existují dva druhy paměti, a to krátkodobá a dlouhodobá.

Krátkodobá paměť nám umožňuje vzpomenout si na věci, které se udály v nedávné době, tedy před týdnem, předevčírem, včera či dnes. Tato paměť nám zajišťuje orientaci v přítomném čase. Díky dlouhodobé paměti si je člověk schopen vzpomenout na to, co se událo před lety, tedy v době i hodně vzdálené.

Pokud trpíte pocitem, že si nic nepamatujete, nebuďte smutní, protože určitě nejste sami. Příčin může být hned několik. Ztrátu paměti může mít za následek i dlouhodobější deprese. K dalším nemocem, které způsobují ztrátu paměti, patří cukrovka a porucha štítné žlázy. Není výjimkou, že některé léky mají neblahý vliv na lidskou paměť. Dobrou zprávou je, že mnohé z příčin jsou léčitelné.

K nejčastější ztrátě paměti dochází ve stáří, ale není to pravidlem. Vždy záleží na každém jedinci, na jeho životosprávě, také na tom, co celý život dělal. Je jakýmsi nepsaným pravidlem, že pokud svůj mozek během života neustále zaměstnáváte a necháváte ho rozvíjet, máte ve stáří nižší riziko ztráty paměti. Jak již bylo uvedeno, důležitou roli hraje správná životospráva, tedy zdravý životní styl, při kterém si dokážete udržet své cévy a srdce v dobré kondici. Obecně se doporučuje dostatek tělesné a duševní aktivity. Vhodná je chůze a protahovací cviky či lehké posilování.

Jak na zlepšení paměti?

Ideálním tréninkem pro udržení či zlepšení paměti je získávání nových informaci, ať již prostřednictvím knih, novin, časopisů, křížovek, přes návštěvy různých přednášek či kurzů. Důležité a mnohdy bohužel opomínané jsou sociální kontakty. Komunikace s ostatními a vzájemné sdílení jsou nezbytné pro celkovou duševní pohodu.

Čeho se vyvarovat?

Naopak vyvarovat byste se měli alkoholu, kouření, stresu a především dlouhodobé nečinnosti, protože ta vás ničí pomalu nejvíce. Každý by si měl vybrat aktivity, které jsou mu blízké, baví ho a přinášejí mu radost. Vyhnout se nadměrnému stresu, snažit se povznést nad případnými problémy a hledět na svět s otevřenýma očima, protože v každé situaci se najde důvod, pro který má smysl žít.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: