21. srpna 2016
Kategorie: Lifestyle

4 matematické hádanky pro chytré hlavy

Připravili jsme pro vás 4 záludné matematické hádanky. Zkuste potrápit svůj mozek a najít správná řešení! Odpovědi na jednotlivé hádanky najdete na konci článku.

1) Rybník s lekníny

Na rybníku naroste za jeden den 1 leknín, za dva dny 2 lekníny, za tři dny 4 lekníny, za čtyři dny už tam narostlo 8 leknínů, za 5 dnů 16 leknínů. Za 30 dnů zaroste úplně celý rybník. Za kolik dní zaroste přesně polovina rybníku?

2) Sklenice

Máme k dispozici devítilitrovou a čtyřlitrovou sklenici. Jak s jejich pomocí odměříme šest litrů?

3) Topinky

Máme opéct tři topinky, jedna strana trvá 30sec. Za jaký nejmenší čas opečeš všechny tři z obou stran, když se na pánvičku vlezou jen dvě?

4) Jahodové knedlíky

Pepa zbožňuje jahodové knedlíky a dokáže jich za hodinu sníst 32. Jeho bratr Karel sní stejné množství za 3 hodiny. Za jak dlouho sní oba dohromady 32 knedlíků?

Správné odpovědi:

  1. Přesně polovina zaroste za 29 dní. Proč? Každý následující den je na rybníku dvojnásobné množství leknínů.
  2. Naplníme devítilitrovou sklenici, dvakrát ji odlijeme do čtyřlitrové, takže nám zůstane 1 litr. Ten odlijeme do čtyřlitrové sklenice. Naplníme devítilitrovou sklenici a odlijeme z ní do čtyřlitrové (zbylé tři litry). V devítilitrové nám pak zbude 6 litrů.
  3. za 90sec – 1,5min 1a+2a =30s;1b+3a =30s (1.je hotová);2b+3b =30s (3 jsou hotové)
  4. Dohromady je sní za 45 minut. Pepa jí třikrát rychleji než Karel, a proto sní třikrát více knedlíků. Pepa jich tedy sní 24 a Karel 8 (32 : 4).
Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: