6 tipů pro zdravé vaření
Stojíte doma v kuchyni a máte kuchařku otevřenou na vašem oblíbeném receptu. Ještě i teď, na poslední chvílí, můžeme udělat něco pro to, abychom pokrm připravili o něco zdravěji. Tradiční recepty totiž mnohdy uvádějí víc cukru, vajec, oleje a dalších tučných přísad, než je potřeba. Většinou jich můžeme dát méně či je dokonce úplně vynechat nebo je něčím nahradit. Výsledná chuť nebo konzistence zůstane ve větší míře stejná.
1) Vynechejte žloutky
Vejce představují cholesterolovou bombu. Cholesterol je přitom jen ve žloutku, zatímco bílek má jen velmi málo energie, ale zato hodně kvalitních bílkovin. Kdybyste se přece jen nemohli bez žloutku obejít, dejte si do omelety místo dvou žloutků jen jeden. I do míchaných vajíček stačí jeden žloutek na tři až čtyři bílky.
2) Dávejte méně ořechů
Pokud se v receptu praví, že máte dát do těsta šálek ořechů, dejte jich tam jen třetinu. Na chuti se mnoho nezmění, zatímco na obsahu tuku ano.
3) Bez plnotučného mléka to také jde
Odstředěné nebo netučné mléko obsahuje dostatek vápníku a všech ostatních potřebných živin, i když vám možná bude nějaký čas trvat, než si zvyknete na jeho odlišnou chuť. Pokud dáváte na cereálie plnotučné mléko, zkuste ho nejprve smíchat s trochou odstředěného. Postupně přidávejte odstředěného mléka víc a víc, až plnotučné úplně přestanete používat.
4) Používejte jogurt
Jestliže recept uvádí, že máte dát zakysanou smetanu, kupte si buď její netučnou verzi, anebo ji zcela nahraďte nízkotučným či netučným bílým jogurtem. Ve většině jídel to vůbec nepoznáte.
5) Zkuste želé
Máslo je samý tuk, proto ho používejte jen zřídka. Namažte si proto chléb nebo vdolečky raději ovocným želé, džemem nebo marmeládou.
6) Nepřehánějte to s margarínem
Margarín není o mnoho lepší než máslo. Pokud už ho používáte, vybírejte raději dietní, abyste příjem energie snížili.
Závěr: Někdy opravdu stačí málo k tomu, abychom si pochutnali a přitom měli dobrý pocit z toho, že jíme o něco zdravěji, než obvykle.