13. dubna 2018
Kategorie: Cestování

Cyklistika po Jižních Čechách

Oplýváte-li pevným svalstvem dolních končetin a neméně odolným svalstvem hýžďovým, tedy jste-li schopni sedět a šlapat zároveň, a nacházíte-li se v Jižních Čechách, pak vám nic nebrání v tom, abyste šlápli do pedálů a vyrazili na nějaký ten cyklovýlet či alespoň cyklovýleteček po Hornoplánsku a jeho okolí.

Protože tato místa jsou k podobným počinům vlastně bezmála ideální. Krásná krajina, jíž se lze na bicyklu pohybovat vpřed jak po rovinkách, tak třeba i rychlostí blesku z kopců. Ovšem zákonitě pak bohužel i naopak tempem spíše šnečím zase do kopců.

Výlet na 25 km

K cyklovýletům, jež se zde doporučují především, patří z těch kratších, tedy maximálně pětadvacetikilometrových, třeba ten vedoucí z Horní Plané převozem přes Lipno do Bližší Lhoty a odtud přes Přední a Zadní Zvonkovou podél Schwarzenberského plavebního kanálu na Klápu a následně Želnavským smykem zpět do Bližší Lhoty.

Výlet na 45 km

Osoby z cyklistického úhlu pohledu odolnější pak mohou zvolit i trasu pětačtyřicetikilometrovou, do míst soutoku Teplé a Studené Vltavy. Tato má start i lodní přepravu shodnou s trasou předchozí, následně však cyklista zamíří do Nové Pece a následně přes Černý Kříž, Jelení Vrchy, Rossbach, Raškov, Klápu, Huťský Dvůr a Bližší Lhotu opět do místa startu, tedy převozem do Horní Plané.

Výlet na 60 km

Že je vám i pětačtyřicet kilometrů málo? Že byste se i po těchto cítili tak jaksi nevyšlapanými? A co takhle trasa šedesátikilometrová podél Schwarzenberského plavebního kanálu? Z Horní Plané přes Černou v Pošumaví, Dolní Vltavici, Kyselov, Rozcestí u Janovy cesty, Korandu-Ježovou, po Kanalstrasse přes Zadní Zvonkovou a Novou Pec zpět do Horní Plané.

Výlet na 100 km+

Pořád málo? Nevadí. Měl bych tu pro vás i trasu kolem Lipna, delší než stovku kilometrů. Tu po trase Horní Planá, Hůrka, Černá v Pošumaví, Frymburk, Lipno nad Vltavou, Loučovice, Čertova stěna, Vyšší Brod, Mnichovice, Spáleniště, Svatý Tomáš, Kyselov, Přední Zvonková, Zadní Zvonková, Schwarzenberský kanál, Nová Pec, Pernek a Horní Planá.

Tip na víc

A že vám tu chybí nějaké „exotika“? Ani vy nezoufejte. Protože což se takhle projet po okraji řadu let prakticky nepřístupného vojenského prostoru Boletice? Tedy buď po trase Horní Planá, Pernek, podél hranice vojenského újezdu směrem na Bulov, na křižovatku Záhvozdí, přes Arnoštov, Pěknou, kolem Vltavského luhu a přes Novou Pec do Horní Plané, nebo po trase Horní Planá, Hodňov, Olšina, Květušín, Polná na Šumavě, Polečnice, Otice, Hodňov a Horní Planá.

Než to všechno objedete, budete mít dozajista cyklistiky dost a dost.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: