15. května 2020
Kategorie: Bydlení

Ekologické zahradničení je cestou budoucnosti

Pokud patříte mezi zahrádkářské a zahradní nadšence, je nejvyšší čas připravit váš pozemek na nadcházející letní sezónu. Ačkoliv debaty o chránění naší přírody šly v současnosti trochu do pozadí, ovšem to neznamená, že zmizely a vše se zázrakem vyřešilo.

Existuje „ekologická“ řada věcí, které můžete udělat i vy správným přístupem ke své zahradě, například chytře využívat sluneční paprsky, šetřit vodou apod.

Zahrada je tak dobrá jako ti, kteří ji obývají

Správně vyvážený ekosystém zajistí, že vaše zahrada bude zdravější a snáze se o ni bude pečovat, takže je důležité dělat, co můžete, aby se obyvatelům vaší zahrady dařilo.

Začněte tím, že připravíte vodu pro ptáky, vytvoříte domov pro hmyz, do kterého se hmyz uchytí, nebo si ponecháte jednoduchý domorodý úchyt připevněný ke straně domu.

Rostliny vybírejte chytře

Buďte chytří ohledně druhů rostlin, které se rozhodnete pěstovat. Místní endemické a původní druhy nazančí, kolik další péče jim musíte věnovat.

Místní a původní rostliny se vyvinuly u nás, proto přežijí v našem klimatu, takže jsou odolné a nenáročné na údržbu. To znamená méně zásahu a práce pro člověka.

Chcete-li získat seznam toho, co je pro vaši konkrétní oblast nejvhodnější, požádejte místní o radu.

Dolaďte své hospodaření s vodou

Srážky a vodní rezervy mají potenciál, jak využít vodu zdarma.

Začněte tím, že sbírejte co nejvíce do nádrže (sudu) na dešťovou vodu.

Pokud máte automatizovaný zavlažovací systém, namontujte jej s dešťovým senzorem, takže nevyplýtváte vodou, když to není potřeba.

Chytřejší výsadba

Věděli jste, že některé rostliny mají doplňkové nebo ochranné vlastnosti, které mohou vaší zahradě prospívat?

Zasazený měsíček poblíž vašich jedlí láká mšice od vašich rostlin. Rajčata a bazalka jsou další skvělé duo. Nejen, že skvěle chutnají na talíři, ale také spolu dobře rostou a pomáhají udržujte se v prvotřídním zdraví.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: