16. února 2022
Kategorie: Cestování

I v Čechách naleznete nádherné vodopády

Vodopády se řadí mezi unikátní a často vyhledávané přírodní úkazy. Dostávají se do hledáčků velké řady turistů. Nemusíte však za nimi cestovat nikam do zahraničí, protože i na našem území jich máme dostatek a některé nabízejí vskutku zajímavou podívanou.

Mumlavské vodopády

Plánujete-li dovolenou v Krkonoších, konkrétně v Harrachově, rozhodně si nenechte ujít vycházku k Mumlavským vodopádům. Cesta k nim je dobře značená, není dlouhá a je schůdná i pro rodiny s malými dětmi. Pokud je počasí příznivé, tak k nim lze vyrazit i na kole. Jedná se o vodopády, které jsou bohaté na vodu, jež se řítí s obrovským hukotem po celé šířce říčního koryta a spadá do hloubky asi deseti metrů. V žulové skále, kde se nacházejí, vytvářejí obří kotle, které jsou nazývány jako Čertova oka. Tyto prohlubně vytvořil pohyb vody společně s kamínky, které se valí vodním tokem v žulovém podkladu. Kousek od vodopádů můžete zavítat na Mumlavskou boudu, kde se nachází restaurace. Od vodopádů pak cesta směřuje na Voseckou boudu nebo se můžete vrátit zpět do Harrrachova.

Vodopády v Adršpachu

Ty se nacházejí ve skalním městě Adršpašsko-teplické skály, v Broumovském výběžku. Skály jsou často vyhledávaným místem nejen našimi, ale také zahraničními turisty a to již z dob 18. století. Z tohoto období má svůj původ i větší část jmen místních skalních útvarů. Vodopády jsou součástí řeky Metuje a velkým turistickým lákadlem této hojně navštěvované oblasti. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád. Jeho vody spadají do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Jeho průtok musí být částečně regulovaný. Pod vodopádem se totiž nachází malá přehrada, na které se můžete projet na lodičkách. Nachází se nad Malým vodopádem, který můžete pozorovat z altánku postaveného u rozcestníku nebo během plavby na lodičkách po hladině přehrady.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: