I v tmavém bytě můžete mít pokojové rostliny
Ne každý má to štěstí, že žije v krásném slunném bytě s terasou či velkým balkonem, aby mohl doma pěstovat, co se mu zamane. Naštěstí však existují i rostliny, které potřebují jen minimum denního světla, a tak je můžete pěstovat i ve stinných, nebo třeba suterénních bytech.
Většinou mají velké tuhé listy a nekvetou, ale najdou se mezi nimi i výjimky. Dnes vám představíme nejzajímavější rostliny pro stinné byty, které koupíte ve většině tuzemských hobby marketů.
Dracaena
Dracaena neboli dračinec patří mezi typické kancelářské rostliny, narazíte na něj třeba na úřadech nebo v bankách. Na rozdíl od jiných nenáročných rostlin díky svým pruhovaným listům vypadá, že by mohl růst někde v tropech. A taky že ano, jeho původní domovinou je tropický pás Afriky, ale v českých podmínkách se mu daří také. Jen byste ho neměli příliš zalévat a vystavovat chladu či průvanu.
Filodendron
Filodendrony jsou nenáročné vyšlechtěné rostliny, které připomínají malý listnatý stromek. Což ale nemusí platit o všech – filodendronů existuje přes dvě stovky druhů, které se od sebe mohou vizuálně velmi výrazně lišit. V České republice je běžně k dostání asi tucet nejběžnějších druhů, ty méně obvyklé si můžete objednat přímo od pěstitelů či ze zahraničních obchodů. Pro dekorativní účely v obyčejné domácnosti se to ale příliš nevyplatí.
Bromélie
Bromélie je na pohled unikátní tropická rostlina, která se může pochlubit zajímavým květem. Není příliš velká a na první pohled může připomínat ananas. To není náhoda, ananas je totiž její blízký příbuzný. A zatímco ananas v podmínkách české domácnosti, navíc stinné jako v tomto případě nevyroste, bromélie ano. Ale pozor, v zimě byste ji měli dát někam do tepla a neměli byste na ni otevírat okno.
Mezi další nenáročné rostliny vhodné do stinného bytu patří:
- Siefenbachie
- Aglaonema
- Tchýnin jazyk