09. června 2017
Kategorie: Bydlení

4 praktické rady, jak vyhnat klíšťata ze zahrady

Nevíte si rady, jak odrazit opakované útoky klíšťat, která si udělala z vaší zahrady hmyzí základnu? Přečtěte si tyto 4 efektivní rady, jak se s nimi vypořádat.

1. Chemický postřik nestačí

Jestliže si myslíte, že se klíšťat zbavíte jednorázovým chemickým postřikem, jste na omylu. Tito nebezpeční vetřelci jsou totiž velice mobilní. Klíšťata se k vám budou opakovaně vracet a dále ohrožovat členy vaší rodiny i domácí mazlíčky. Vhodnější je proto věnovat pravidelnou péči vašemu zelenému koberci, čím výskyt nebezpečných vetřelců snížíte.

2. Pomáhá pravidelný zástřih trávníku

V prvé řadě dbejte na to, abyste neměli na zahradě vysokou trávu. Právě tam se totiž klíšťatům nejvíce daří. Trávník proto sekejte na co nejkratší výšku, znesnadníte jim šance na útok. Nízká tráva je pro klíšťata poměrně nehostinným prostředím. Krátce a pečlivě zastřižený porost ve stylu anglického trávníku navíc podtrhne stylovost vaší zahrady.

3. Účinná je realizace nárazníkových ploch

Výskyt klíšťat omezíte také pomocí strategických nárazníkových zón, které znesnadní jejich přesouvání na hostitele. Realizace tohoto opatření je snadná. Pravidelně zkracujte přečnívající větvičky různých okrasných keřů. Chybu neuděláte, když budete tyto porosty vysazovat co nejdál od chodníčků, po kterých chodíte, nebo od míst, kde je umístěno zahradní posezení či hrací plochy pro děti. Účelné je rovněž vydláždění nebo posypání přístupových cestiček kamínky, štěrkem nebo pískem.

4. Omezte riziko klíšťové encefalitidy

Pečlivým a pravidelným ošetřováním zahrady zároveň snížíte riziko přenosu nebezpečné klíšťové encefalitidy, která může zanechat trvalé následky jako je nespavost, nesoustředěnost, zpomalení řeči, ale dokonce i obrna lícního svalu či svalů horních končetin. Účinnou pomoc však představuje také očkování, které se vám bude hodit nejen při zahradničení, ale také na procházkách, při sportu v přírodě nebo sbírání hub. V České republice jsou každoročně zaznamenána dvě až tři úmrtí v důsledku klíšťové encefalitidy. Přestože očkování proti této nemoci představuje nejúčinnější ochranu, v tuzemsku je stále proti encefalitidě proočkována jen asi pětina populace.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: