25. dubna 2019
Kategorie: PR Tipy

Jak se vyrábí prvotřídní guatemalský rum Zacapa?

Když se u nás řekne rum, spousta našinců si okamžitě vybaví lahev tuzemáku. Fajnšmekři však moc dobře vědí, že jde o pouhou náhražku vyráběnou dochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí. Proti gustu žádný dišputát, ovšem pravý rum vyráběný tradičním způsobem je na úplně jiné chuťové úrovni. A ještě o něco výše najedete guatemalské rumy Zacapa.

Značka Ron Zacapa Centario patří k nejoblíbenějším alkoholickým nápojům svého druhu a díky výjimečnému způsobu procesu výroby i k nejchutnějším. Jinými slovy – Zacapa je „Rolls Roycem mezi rumy“.

Historie jednoho z nejlepších rumů na světě se začala psát v roce 1976, kdy byla v guatemalské Zacapě založena destilérie. Od samotného počátku patří k luxusnímu a velmi žádanému zboží. Solera rum Ron Zacapa Centenario starý 23 let je dokonce mnoha odborníky považován za nejlepší rum na světě.

Specifická výroba vede k jedinečné chuti

Při pohledu na libovolnou lahev rumu Zacapa je zřejmé, že unikátní musela být již samotná výroba. Dle slov majitelů destilérie jsou plantáže cukrové třtiny díky kombinaci optimálního mikroklimatu, mimořádně úrodné půdy a správné teploty na nejlepším místě na světě. Nachází se v nadmořské výšce 350 m v jihozápadní části země.

Většina rumů se vyrábí z melasy (zbytkový produkt při výrobě cukru), rumy Zacapa z tzv. Panenského sirupu (angl. Virgin sugar cane honey), tedy z primárního produktu vznikajícího při zpracování cukrové třtiny. Pomalé kvašení probíhá z vlastního kmene kvasinek, který destilérie získává z ananasu. A právě těm vděčí rumy Zacapa za své charakteristické aroma.

Neméně zajímavá je poslední fáze procesu – zrání ve výšce 2333 m n. m. Zde, v domě zvaném The House Above the Clouds (dům nad mraky), při průměrné teplotě 16,66 °C, řidším vzduchu a nižším atmosférickém tlaku probíhá zrání v dubových sudech. Destilérie používá rumy, které dříve sloužily ke zrání jemné sherry, americké whiskey a vyhlášeného vína Pedro Ximenez.

Ať už si guatelmaský rum Zacapa vychutnáte na lehátku s výhledem na Karibské moře, nebo doma v obýváku, jedno je jisté: užijete si každou kapku!

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: