31. srpna 2018
Kategorie: Jak vyrobit

Jak vyrobit obrázek z ubrousku technikou decoupage?

Obrázek z ozdobného ubrousku budeme vytvářet technikou zvanou decoupage, jinak také ubrousková technika.

Budete potřebovat:

  • sololak
  • ubrousek
  • tužku
  • lepidlo
  • krupice
  • houbička na nádobí
  • lak ve spreji, štětce

Postup výroby:

1) Na destičku ze sololaku 20x20cm nalepíme ubrousek. (Rozměr není daný, jen mějte na paměti, že většina motivů z ubrousků je cca 16,5×16,5 cm nebo 16,5×33 cm. V tomto případě je tedy počítáno s širším rámečkem.) Buď klasicky pomocí lepidla na decoupage, nebo jej nažehlíme na vrstvu zaschlého lepidla Herkules nebo Duvillax (modrý).

2) Zlehka si tužkou naznačím asi 2 cm okraj, na ten naneseme lepidlo a obalíme v krupici, uhladíme okraje a necháme uschnout.

3) Pak natřeme barvou, většinou světlý podklad, ale záleží na přání uživatele nebo na fantazii výrobce, přebytečnou barvu odstraním molitanem, aby se v ní ta krupice neutopila.

4) Necháme zaschnout, a pak začnete stínovat. Napřed skoro suchou hubkou (kousek houbičky na nádobí) namočenou v barvě, osušíme ji na papírových utěrkách, a pak ke kraji postupně barvu přidáváme.

5) Nakonec namočíme hubku hodně a natřete hrany. Nevadí, že se na okraji rámečku udělá jakoby linka. Vypadá to nejlíp tón v tónu, tzn. světlý podklad třeba zelinkavou a tmavá zelená na stínování.

6) Lakujte pak jednou (lakem ve spreji) ubrousek, a pak podle potřeby štětcem, jestli leskem nebo matem už záleží na vás.

Touto technikou můžete ozdobit vlastně různé věci. Například okraje květináčů nebo to můžete využít na zdobení dekorativních kuchyňských prkének. Není to nic složitého a z celkem dostupných materiálů si i úplný začátečník může vyrobit hezké doplňky do bytu nebo jen tak, někomu pro radost. Přejeme příjemné tvoření.

Inspirativní galerie:

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: