06. dubna 2018
Kategorie: Jak vyrobit

Jak vyrobit originální smaltovanou sponu do vlasů?

Vlasy mají být ozdobou každé hlavy. Zvláště ženy vybírají nejen vhodné kosmetické prostředky, ale také vlasové ozdoby, aby jimy zkrotily nebo zkrášlily své kadeře. Úprava vlasů si žádá kromě zručnosti také vhodné vlasové doplňky. A jednu takovou, při které je užito techniky smaltování, si pomoci tohoto návodu můžete vyrobit.

Mít originální doplněk je v dnešní době sen každé dívky či ženy, a proto vám přinášíme návod na výrobu smaltované spony do vlasů. Možností výroby je několik, zde je podrobný popis jedné z nich a to této:

Na výrobu této spony budete potřebovat:

  • plech
  • nůžky na plech
  • pilník
  • drátěnou podložku na vařič
  • smalt na vařič
  • tužku
  • lepidlo (můžete použít lepící pistoli)
  • zapínání na sponu

Postup výroby spony:

1) Z plechu vystřihneme obdélník o kus větší, než je zapínání spony. Plech obrousíme, odmastíme a ohneme podél zapínání – plech se dá koupit již nastříhaný a zabroušený, ovšem pouze v některých velikostech – plech musíme podél zapínání ohnout ještě před barvením, protože po barvení by smalt ohýbáním popraskal.

2) Naneseme první vrstvu smaltu, v našem případě žlutou – smalt seženete ve výtvarných potřebách (jedna barva stojí kolem 150 Kč). Rovnoměrnosti barvy docílíme tím, že přes lahvičku s práškem natáhneme kus silonky, až poté sypeme.

3) Plíšek položíme na drátěnou podložku a dáme nad vařič. Smalt v prášku je určen pro elektrický vařič, ale jde to i na plynovém.

4) Po roztavení smaltu ihned sundáme a necháme vychladnout. Poté rovnoměrně naneseme druhou vrstvu – červenou barvu. Tužkou do smaltu vyrýváme vzory – objeví se žlutý smalt.

5) Po vyrytí výrobek opět dáme na síťku nad vařič a roztavíme. Po vychladnutí připevníme zapínání (seženete například v obchodech s korálky).

Tip: Místo vyrývání můžeme použít konturu na porcelán (opět výtvarné potřeby – stojí kolem 80 Kč).

Zde je ukázka dalších spon:

Originální spona jistě udělá radost vám či vámi obdarovaným.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: